Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. A co kiedy umiera dziecko?.
  • Ostatnia zmiana 23.12.2020 przez Medyk Białostocki

A co kiedy umiera dziecko?

Dr Dariusz Kuć (Zakład Medycyny Paliatywnej) napisał niezwykłą książkę o umieraniu dzieci śmiertelnie chorych pt. „Niedługie życie”. To przejmujący zapis rozmów lekarza z rodzicami takich maluchów.

Dariusz Kuć to lekarz medycyny rodzinnej i bioetyk. Bardziej jest znany ze swojej pracy w białostockim hospicjum dla dzieci i działalności na rzecz tego środowiska. Były dziennikarz Radia Białystok i laureat nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego, do której lekarzy nominują pacjenci.

Dariusz Kuć o książce: - To oczywiste, że lekarze są powołani do tego, aby ratować życie. Jednak nie każde życie da się uratować. Są choroby, w których dość szybko musimy „skapitulować”. Te choroby dotyczą także dzieci. Łatwiej się z tym pogodzić, gdy śmierć zabiera osobę starszą. O wiele trudniej - gdy przychodzi po dziecko. Dla rodziców wiadomość, że ich syn czy córka umrze, jest najtragiczniejszą, jaką mogą usłyszeć. Wiem to, bo jako lekarz hospicjum dziecięcego od 10 lat spotykam się i rozmawiam z rodzicami, którzy dowiadują się, że u ich dziecka zdiagnozowano ciężką i nieuleczalną chorobę lub że dalsze leczenie jest niemożliwe. Postęp medycyny spowodował, że możemy coraz bardziej odsuwać w czasie dzień, w którym pacjent umrze. Ten postęp sprawił, że jak i pacjenci, lub ich opiekunowie muszą sobie zadawać pytania: „Do jakiego momentu powinniśmy walczyć ze śmiercią, do kiedy toczyć bój o życie, o jakie życie, w jakiej kondycji?”. Kiedy terapia staje się niewspółmierna do podejmowanych wysiłków, nieproporcjonalna, a nawet rozpaczliwa? Kiedy należy ją uznać za uporczywą? Ta książka to próba odpowiedzi na te pytania. Szukałem ich przez kilka lat wraz z rodzicami 21 dzieci, które cierpiały z powodu chorób nieuleczalnych, będących pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci Fundacji „Pomóż Im”.

Książka została opracowana przez Wydawnictwo Znak.

bdc