Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Absolwencie daj się spisać .
  • Ostatnia zmiana 06.04.2021 przez Medyk Białostocki

Absolwencie daj się spisać

Powstaje spis absolwentów naszej uczelni. To pierwsze takie przedsięwzięcie w jej historii. Dostępny będzie tylko w Aula Nobilium, najbardziej reprezentacyjnej sali w Pałacu Branickich.

Aula Nobilium została otworzona jesienią zeszłego roku. Od samego początku jej przeznaczeniem było bycie skarbcem historii UMB. Ta dawna sypialnia królewska ma w sobie wszystko, by stać się takim miejscem.

- Tu historia naszej uczelni będzie łączyła się z nowoczesnością, poprzez różnego rodzaju urządzenia multimedialne. A ta nasza historia jest bardzo obszerna: to ponad 70 lat samej instytucji i 30 tys. absolwentów - zapowiada dr Magdalena Muskała, szefowa Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

Choć aula jest odtworzona zgodnie ze swoim historycznym wyglądem, to jest wyposażona niezbędne współcześnie technologie. Na jednej ze ścian wisi ogromny ekran, który jest sterowany za pośrednictwem tabletu. Pośrodku pomieszczenia wkrótce zostanie ustawiony zostanie specjalny infokiosk (dopasowany wyglądem do stylu sali).

To właśnie w tym drugim urządzeniu będzie prezentowana baza absolwentów naszej uczelni.

Dr Muskała: - Baza będzie zbudowana z dwóch poziomów. Pierwszy, czyli spisy wszystkich absolwentów naszej Uczelni. Będzie on zawierał imię nazwisko studenta, rok ukończenia studiów, kierunek oraz wydział. Te dane już mamy zgromadzone. Osoby chętne będą mogły pokazać w bazie swoją sylwetkę, czy biogram. W rozszerzonej formie opowiedzieć o sobie, pochwalić się swoją pracą, karierą zawodową, czy osiągnięciami. Będą też mogły dołączyć zdjęcia.

Aby ułatwić zgłoszenia Muzeum UMB przygotowało nawet specjalny formularz (kontakt mailowy: muzeum@umb.edu.pl). Wszelkie formalności można też załatwić osobiście w muzeum.

Warto dodać, że baza absolwentów będzie dostępna tylko w infokiosku. Ten nie będzie podpięty do internetu, nie będzie żadnej zdalnej możliwości modyfikowania bazy.

Ciekawie zapowiada się także wykorzystanie dużego ekranu znajdującego się w auli.

- Chcemy tam pokazywać multimedia dotyczące uczelni, medycyny i Pałacu Branickich. Zagadnienia podzielimy tematyczne. W „Dziedzictwie akademickim” pokażemy całą historię medycyny w Białymstoku, jak w pałacu pojawiła się uczelnia medyczna, jak wcześniej kształcono medyków w naszym mieście. Będzie też zakładka o samej Aula Nobilium, które przecież ma także bogatą historię. Niegdyś wchodziło w skład apartamentów królewskich, sypiali tu królowe. Chcemy też zaprezentować tu jak odkrywaliśmy to miejsce, wytłumaczyć, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej. W innej zakładce znajdą się informacje o międzynarodowym stowarzyszeniu absolwentów UMB (jest w trakcie powstawania), stowarzyszeniu absolwentów już działającym w USA i o przyjaciołach naszej uczelni.

Cała koncepcja multimediów w Aula Nobilium zakłada, że będą one przystosowane do różnych grup odbiorców. Turystów zwiedzających Pałac Branickich i szukających informacji o nim, absolwentów, którzy będą chcieli wspominać swoje studenckie czasy, ale też różnych oficjeli i ważnych gości, którzy często odwiedzają pałac i zwykle mają ledwie chwilę by zapoznać się z jego historią, czy współczesnym gospodarzem.

bdc