Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Akredytacja szpitala dziecięcego.
  • Ostatnia zmiana 11.12.2019 przez Medyk Białostocki

Akredytacja szpitala dziecięcego

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał akredytację potwierdzającą, że spełnia wysokie normy jakości w leczeniu pacjentów. Akredytację przyznało po audycie na 3 lata Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Zestaw standardów akredytacyjnych dla szpitali wprowadzono w Polsce 10 lat temu. Zawiera ponad 220 elementów podzielonych na 15 działów. Standardy ukierunkowane są na poprawę jakości i bezpieczeństwo opieki. Co daje szpitalowi akredytacja? To przede wszystkim ujednolicenie zasad sprawowania opieki nad pacjentem w oparciu o naukowe podstawy; zwiększenie poziomu jakości usług; monitorowanie funkcjonowania i własnej działalności, poznanie oczekiwań pracowników; sprzyjanie konkurencyjności szpitala.

Program akredytacji szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 roku. System został opracowany i wprowadzony przez Ośrodek Akredytacji i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie na podstawie podobnych opracowań na świecie. Zestaw standardów dla polskich podmiotów leczniczych został utworzony przez środowisko przedstawicieli medycznych przy pomocy ekspertów zagranicznych z USAID (Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego) i JCAHO (Wspólna Komisja ds. Akredytacji Organizacji Ochrony Zdrowia). W Białymstoku podobną akredytację ma tylko szpital MSWiA.

W końcu listopada proces akredytacyjny zaczął przechodzić Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Opr. bdc

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym dla dzieci i młodzieży. Szpital rozpoczął działalność w 1988 r. W 15 klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie prawie 20 tys. osób, a w 35 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. pacjentów. W szpitalu zatrudnionych jest: 224 lekarzy, z czego 170 to lekarze specjaliści w tym 29 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 381 pielęgniarek, z których 240 posiada specjalizacje. UDSK jako jedyny w województwie podlaskim posiada Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej oraz Stację Dializ dla dzieci.