Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aula Alumnów w budowie.
  • Ostatnia zmiana 26.08.2020 przez Medyk Białostocki

Aula Alumnów w budowie

Prace przy sali, w której skupiona będzie historia naszych absolwentów, są już w zaawansowanym stanie. Skute są stare tynki, wykonano nowe instalacje elektryczne. Na jesień wszystko ma być gotowe.

Pomysł na stworzenie specjalnego miejsca poświęconego alumnom AMB/UMB powstał w USA, podczas jednego z ostatnich zjazdów naszych absolwentów. W Ameryce takie obiekty są bardzo popularne. Aula Alumnów UMB zlokalizowana będzie tuż obok Aula Magna i niedaleko od rektoratu. Technicznie to pomieszczenie o powierzchni 45 mkw. i wysokości 5 m. Historycznie do dawna sypialnia królewska. Po remoncie ma odzyskać dawny blask (będzie czerwona, ze złotymi elementami), ale też będzie wyposażona w nowoczesne urządzenia multimedialne.

Podczas prac budowlanych, pod starymi tynkami, odkryto dawne malowidła, a także znaleziono fragment historycznej posadzki. UBM czeka jeszcze na ekspertyzy określające czas, kiedy mogły one powstać.

Budowie auli przyglądała się w lipcu wiceminister kultury oraz Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin, a także Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

bdc