Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Benefis 45-lecia pracy prof. Popko.
  • Ostatnia zmiana 26.06.2018 przez Medyk Białostocki

Benefis 45-lecia pracy prof. Popko

Kariera lekarska - lat 45, praca na UMB - w sumie prawie pół wieku, ponieważ już na drugim roku studiów Janusz Popko rozpoczął pracę na uczelni. 17 maja w Operze Podlaskiej odbył się uroczysty jubileusz profesora, ale też pożegnanie z powodu przejścia na emeryturę.

Oficjalnie w operze odbywało się wtedy 28 Sympozjum Sekcji Ortopedii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Jednym z jego elementów był benefis prof. Janusza Popko.

To założyciel i szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w szpitalu dziecięcym w Białymstoku. Stworzył ją 18 lat temu. Podczas uroczystości, podsumowując swoją pracę, prof. Popko podkreślił, że najbardziej dumny jest z programu przesiewowych badań bioderek u noworodków. W efekcie praktycznie udało się wyeliminować do zera konieczność operacji w takich przypadkach. W latach 70., kiedy program był wdrażany, wykonywano kilkadziesiąt takich operacji w roku.

Obecny na uroczystości prorektor prof. Marcin Moniuszko podkreślał dokonania jubilata. - Obecność tak wielu znamienitych gości, w tym tych z zagranicy, konsultanta krajowego, świadczy o tym, jak wielką pracę pan wykonał - stwierdził prof. Moniuszko.

Szefowa szpitala dziecięcego prof. Anna Wasilewska składając życzenia jubilatowi stwierdziła, że będąc lekarzem, nawet jak się przechodzi na emeryturę, to nie kończy się pracy. - To taki zawód do końca życia.

Prof. Popko faktycznie będzie pracował nadal. Choć już jako wykładowca uczelni w Łomży.

Jubileusz stał się także okazją do wspomnień. Kolega z roku Janusza Popki prof. Zenon Mariak opowiadał, że ten w młodości wcale nie myślał o tym, by być lekarzem. Początkowo miał być nauczycielem. Skończył nawet liceum pedagogiczne i w zawodzie pracował przez… cztery tygodnie. Potem Januszowi Popko zamarzyła się kariera wojskowa. W grę wchodziły wojska pancerne (podczas jubileuszu pokazano nawet zdjęcia profesora w czołgu). Koniec końców obaj panowie poznali się na kursie edukacyjnym przygotowującym na studia medyczne w Olsztynie, a później razem studiowali w Białymstoku. Janusz Popko był starostą roku. Tę funkcję pełni do dziś organizując co pięć lat zjazdy rocznika.

bdc