Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Biblioteka coraz bardziej „e”.
  • Ostatnia zmiana 14.07.2020 przez Medyk Białostocki

Biblioteka coraz bardziej „e”

4208 czytelników wypożyczyło ponad 32,2 tys. książek w 2018 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ale to i tak nic. Bo z e-publikacji dostępnych w bibliotecznych bazach skorzystano prawie przeszło 620 tys. razy!

W końcu grudnia 2018 roku na barierce elektronicznej stojącej przy wejściu do biblioteki pokazała się liczba 1 006 995. To liczba osób odwiedzających bibliotekę od momentu zainstalowania bramki, czyli od początku 2007 roku.

Ale inne statystyki biblioteki są również ciekawe:

• Mocno rośnie liczba użytkowników e-publikacji. Najpopularniejsza baza z e-podręcznikami to eLibrary. Zanotowała ona 420,4 tys. wejść.

Najpopularniejsze w niej e-książki to: „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii”, autor: Aldona Dembińska-Kieć (63 tys. wejść); „Podręcznik radiologii” / William Herring (43,2 tys.) oraz „Konturek fizjologia człowieka” / red. Stanisław J. Konturek (42 tys.)

Druga pod względem popularności jest baza iBuk - 62,5 tys. wejść. Tu zaś najpopularniejsze publikacje to: „Pediatria”, red. Wanda Kawalec - 50 tys. obejrzanych stron, „Farmakologia”, red. Grażyna Rajtar-Cynke - 37,3 tys., „Immunologia”, Jakub Gołąb - 36,4 tys.

• Bazy z elektronicznymi publikacjami artykułów naukowych także zwiększają liczby swoich użytkowników. ScienceDirect (eJournals) zanotowała prawie 50 tys. wejść (ciekawostka – najchętniej w tej bazie czytaliśmy artykuły z uczelnianego Advances in Medical Sciences), Wiley Online Library – trochę ponad 10 tys. wejść, a SpringerLink (eJournals) – niecałe 10 tys. wejść,
    • Stronę internetową biblioteki odwiedziło w minionym roku 380 tys. osób.
    • Obie czytelnie odwiedziło łącznie ponad 18 tys. osób, które skorzystały na miejscu z 45 tys. różnych publikacji.
    • Uprawnionych do wypożyczenia jest 6,6 tys. osób (studenci, ale też pracownicy czy pracownicy emerytowani).
    • Spada liczba użytkowników ksero!

Już niedługo Biblioteka UMB i jej zbiory będą jeszcze szerzej dostępne w sieci. W Białymstoku, ale też we Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Szczecinie, Warszawie i Łodzi powstaje Polska Platforma Medyczna.

- Osiem najważniejszych bibliotek medycznych w kraju, w tym nasza, rozpoczęła budowę wspólnej otwartej bazy naukowej, która skupi w sobie najważniejszy dorobek polskich medyków: rozprawy naukowe wraz z danymi badawczymi i wynikami badań, publikacje w czasopismach czy patenty. To pierwsze takie przedsięwzięcie w skali kraju - mówi Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, p.o. dyrektora Biblioteki UMB i jedna z inicjatorek stworzenia tej platformy.

Projekt jest realizowany przy wsparciu funduszy unijnych (w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.3 POPC, poddziałanie 2.3.1, Typ II projektu: Cyfrowe udostępnianie zasobów nauki), a wartość całego projektu przekracza 37 mln zł.

To pionierskie rozwiązanie w polskiej medycynie, które zbierze wszystkie te rozproszone informacje w jednym miejscu. Co więcej, dane te będą uszeregowane według jednego logicznego klucza, tak by można było je bez kłopotu wyszukać. Jednak najważniejszą cechą z punktu widzenia użytkownika wydaje się być otwarty dostęp do publikacji. Informacje i prezentowana wiedza ma być ogólnie dostępna dla wszystkich, od pojedynczych użytkowników przez ośrodki badawcze, po przedsiębiorców, którzy chcieliby zajmować się wdrożeniami wyników badań naukowych. Polska Platforma Medyczna ma zostać uruchomiona w końcu 2020 roku.

bdc