Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Biblioteka szerzej dostępna .
  • Ostatnia zmiana 16.10.2018 przez Medyk Białostocki

Biblioteka szerzej dostępna

Nowe zarządzenie rektora UMB powoduje, że ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku korzystać będzie mogło jeszcze więcej osób.

Warto wspomnieć, że biblioteka UMB to największa tego typu medyczna placówka w regionie. W jej zasobach jest kilkaset tysięcy książek oraz czasopism medycznych. Dodatkowo jednostka zapewnia dostęp online do światowych baz naukowych.

Do tej pory z zasobów bibliotecznych w głównej mierze korzystali studenci UMB, a w ograniczonym zakresie pracownicy uczelni i szpitali klinicznych. Poza tym z zasobów czytelni na miejscu mógł skorzystać każdy czytelnik.

Nowym zarządzeniem rektora do listy uprawnionych grup dopisani zostali emerytowani pracownicy UMB. Poza tym pracownicy uczelni nie muszą już co roku przedłużać ważności kart bibliotecznych.

Główne zasady funkcjonowania biblioteki:

• Książki zamawia się tylko w systemie informatycznym biblioteki
    • Książki można wypożyczyć na podstawie legitymacji (studenci) lub karty bibliotecznej (pozostali)
    • Studenci, słuchacze studiów doktoranckich oraz pracownicy UMB mogą mieć na koncie do 15 książek z możliwością przedłużenia; słuchacze studiów podyplomowych mogą mieć na koncie do 5 książek o statusie archiwalnym na okres 30 dni z możliwością przedłużenia, pozostali użytkownicy mogą mieć na koncie 2 książki przez okres 1 miesiąca bez możliwości przedłużania.
    • Zamówione książki należy odebrać w ciągu 3 dni, pod groźbą blokady konta użytkownika na okres jednego miesiąca.
    • Za przetrzymywanie wypożyczonych materiałów bibliotecznych ponad ustalony termin naliczana jest opłata wysokości 1 zł za każdy wypożyczony egzemplarz książki, za każdy dzień roboczy zwłoki.
    • Godziny pracy: poniedziałek – czwartek 8-20, piątek 8-16, sobota 9-14.

Zasady funkcjonowania czytelni:

• Zbiory znajdujące się w czytelni udostępnia się na miejscu.
    • Dopuszcza się wypożyczenia książek na zewnątrz: książki oznakowane żółtym paskiem - na okres 15 dni, pozostałe pozycje z wyłączeniem prac doktorskich, magisterskich i licencjackich oraz dzieł cennych i rzadkich mogą być wypożyczane jako tzw. wypożyczenia nocne - od godz. 19.45 do 9.00 dnia następnego lub weekendowe - od 13.45 w sobotę do 9.00 w poniedziałek.
    • W czytelni znajduje się ksero (automat samoobsługowy, 20 gr A4) oraz skaner (do formatu A3, bezpłatnie), poza tym istnieje możliwość korzystania ze stanowisk komputerowych. Czytelnie wyposażone są w sprzęt wspierający osoby słabowidzące.

bdc