Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Centrum Psychiatrii UMB do budowy.
  • Ostatnia zmiana 08.04.2020 przez Medyk Białostocki

Centrum Psychiatrii UMB do budowy

Firma Budimex zaprojektuje i wybuduje Centrum Psychiatrii UMB. Budynek ma być gotowy do końca maja 2022 r. Całość będzie kosztować 28,7 mln zł.

Centrum Psychiatrii UMB stanie na zapleczu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, bliżej ul. Wołodyjowskiego. Kiedyś stał tam tzw. domek szwedzki, w którym znajdowała się administracja szpitala. Obecnie jest tam tymczasowy parking.

Centrum psychiatrii mieścić będzie kliniki zarówno dla dorosłych (będzie nimi zarządzał szpital USK), jak i dla dzieci (Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny). Jest to obecnie jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na uczelni. Zwłaszcza psychiatria dziecięca jest pilnie potrzebna.

Cała realizacja - budowa i wyposażenie obiektu - ma kosztować ok. 40 mln zł. Środki na ten cel przekazały po połowie resort zdrowia oraz marszałek województwa podlaskiego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego).

Projekt dotyczy utworzenia Centrum Psychiatrii USK i UDSK zakłada budowę 4-kondygnacyjnego obiektu (trzy kondygnacje naziemne i jedna kondygnacja podziemna), o łącznej powierzchni użytkowej około 3800 mkw. W ramach projektu powstanie budynek w połowie przeznaczony na Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK (tj. 1,5 kondygnacji naziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej, w sumie na 36 łóżek) oraz na Klinikę Psychiatrii USK (tj. 1,5 kondygnacji nadziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej, 40 łóżek). W kondygnacji podziemnej planuje się zlokalizowanie archiwum, szatni personelu oraz pomieszczeń technicznych.

Projekt pozwoli na  świadczenie pełnego zakresu usług medycznych w dziedzinie psychiatrii, w tym pobytów całodobowych pacjentów.

Inwestor na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz ze złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę ma 7 miesięcy od daty zawarcia umowy. Termin zakończenia prac budowlanych wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mija 31 maja 2022 r.

O realizację inwestycji ubiegały się trzy firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Budimex SA. Pozostali oferenci to: Unibep SA (34,9 mln zł brutto) i spółka z.o.o. Climamedic (34,9 mln zł brutto). Warto dodać, że Budimex to firma doskonale znana na naszej uczelni. To ona zrealizowała wartą 509 mln zł rozbudowę i modernizację szpitala USK oraz ekspresowo zbudowała Centrum Symulacji Medycznych.

bdc, mt