Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Charytatywnie na święta.
  • Ostatnia zmiana 08.02.2018 przez Medyk Białostocki

Charytatywnie na święta

Nazbieraliśmy na Misia

„Miś pod Szpitalną Choinkę” - to nazwa ogólnopolskiej świątecznej akcji organizowanej przez studentów IFSMA. Studenci UMB z tej organizacji - wsparci przez kolegów z innych stowarzyszeń - odpowiadali za białostocką imprezę. Wypadła lepiej niż dobrze.

W zasadzie akcja trwała od początku grudnia do świąt. Polegała na tym, by zebrać środki na zakup świątecznych upominków dla małych pacjentów ze szpitala dziecięcego w Białymstoku. Wszystko dlatego, że nie wszystkie maluchy mogą na święta wrócić do domu. Choć symbolem akcji jest miś, to Mikołaj miał naprawdę bogatą wyobraźnię przygotowując prezenty.

Podczas różnych świątecznych kiermaszów, loterii i zbiórek uskładano łącznie 12 tys. zł. Samo liczenie pieniędzy zajęło ponad dwie godziny.

Tuż przed świętami w sumie ponad 50 wolontariuszy odwiedziło szpital dziecięcy. Do obdarowania było prawie 220 maluchów.

Jako że została jeszcze część funduszy, studenci za środki kupili drobny sprzęt medyczny, który będzie wykorzystywany w szpitalnych klinikach.

Radiosupeł bajki zrobi

Akcja „Bajki od Serca” była niesamowita. Studenci z uczelnianej rozgłośni SCR Radiosupeł zaangażowali do nagrywania bajek i kolęd funkcyjne osoby z naszego uniwersytetu. Począwszy od rektora Adama Krętowskiego, przez wszystkich prodziekanów, po dziekanów, całe sekretariaty rektorskie i dziekanaty, dział promocji uczelni, rzecznika i studentów z różnych organizacji uczelnianych (Medyk Białostocki też czytał:)). Początkowo podobno miało być kilka bajek, ale akcja tak się spodobała, że trzeba było zwiększyć liczbę opowieści. W efekcie materiału wystarczyło na całą płytę.

Pracy przy tym było co niemiara (w sumie przez około półtora miesiąca). Nagrano osiem bajek i osiem kolęd.

Finalnie płyta „Bajki od Serca” rozeszła się w nakładzie ok. 300 sztuk (część z nich trafiła do dzieciaków w szpitalu dziecięcym w ramach akcji „Miś pod Szpitalną Choinkę”), a zebrane środki przekazano - w konsultacji z Kliniką Hematologii i Onkologii Dziecięcej DSK - na pomoc 14-letniemu Kubie choremu na białaczkę wysokiego ryzyka, z rodziny o ciężkiej sytuacji materialnej. Chłopak z powodu choroby i przyjmowanej intensywnej chemioterapii musiał być izolowany od otoczenia i nie mógł spędzić świąt w domu.

Kto chciałby jeszcze kupić płytę może wpaść do Radiosupła w DS. 1.

bdc