Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Collegium Floridum! .
  • Ostatnia zmiana 08.04.2020 przez Medyk Białostocki

Collegium Floridum!

W interentowym głosowaniu społeczności akademickiej zdecydowano, że dawny budynek Oranżerii Branickich będzie nosił nazwę Collegium Floridum.

Budynek znajduje się przy ul. Mickiewicza 2B (na prawo od wjazdu do Collegium Universum). We władanie UMB trafił na zasadzie zamiany na nieruchomości z białostockim magistratem. Obiekt został już wyremontowany i lada moment ma się tam instalować Ośrodek ds. Przeciwdziałania Zdrowotnym i Społecznym Skutkom Procesów Starzenia.

Wstępnie do głosowania zaproponowano trzy nazwy obiektu (wszystkie zaakceptował Senat UMB).

- Collegium Floridum (łac.) - Kolegium Kwitnące, Kwietne (pol.). Nazwa nawiązuje zarówno do historii miejsca, jak i współczesności UMB. W XVIII wieku budynek pełnił funkcję Oranżerii wchodzącej w skład rezydencji Branickich. Było to miejsce reprezentacyjne, wypełnione egzotyczną roślinnością. Nazwa Collegium Floridum byłaby również odniesieniem do współczesnej pozycji Uniwersytetu, który jest w ciągłym rozkwicie.

- Collegium Inventorum (łac.) - Kolegium Wynalazców, Odkrywców (pol.). Określenie odnosi się do hasła UMB „Tu rodzą się odkrycia!”.

- Collegium Iuvenum (łac.) - Kolegium Młodych (pol.). Nazwa będzie nawiązywała do Ośrodka ds. Przeciwdziałania Zdrowotnym i Społecznym Skutkom Procesów Starzenia, który będzie się mieścił w tym budynku. Nazwa jest też ukłonem w stronę studentów, oraz jest zgodna z jubileuszowym hasłem „Przyszłość należy do nas!”.

Wyniki glosowania: łącznie oddano 658 poprawnych ( i unikatowych) głosów, z czego 78,4 proc. należało do studentów i doktorantów naszej Uczelni, 18,1 proc. do pracowników, a 3,5 proc. do gości.

Ostatecznie: Collegium Floridum - 64,3 proc. głosów, Collegium Inventorum - 10,3 proc., Collegium Iuvenum - 25,4 proc.

Wybór nazwy budynku, był jest jednym z elementów obchodów 70-lecia istnienia naszej Uczelni.

Opr. bdc