Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Collegium Floridum w adaptacji .
  • Ostatnia zmiana 03.12.2021 przez Medyk Białostocki

Collegium Floridum w adaptacji

W lipcu przyszłego roku do budynku Collegium Floridum będą się pewnie wprowadzać pierwsi naukowcy. To w znajdujących się tam laboratoriach będą szukać odpowiedzi na pytanie: jak żyć zdrowo i długo? Do tego czasu w budynku będą jeszcze prowadzone prace wykończeniowe.

Collegium Floridum to piętrowy budynek, na który Uczelnia w 2014 roku zamieniła się z białostockim magistratem (oddaliśmy nieruchomość przy ul. Armii Wojska Polskiego 2/2, w której mieścił się Zakład Zdrowia Publicznego). Dawniej była tam szkoła policealna, a pierwotnie - w czasach Branickiego - była tam pomarańczarnia (oranżeria). Od połowy XVIII wieku uważana była za jedną z najpiękniejszych w całej Rzeczypospolitej. W jednej z sal pomarańczarni odbywały się wielkie uczty, m.in. hucznie obchodzono imieniny hetmanowej.

Wkrótce ulokowany zostanie tam Ośrodek Przeciwdziałania Zdrowotnym i Społecznym Skutkom Procesu Starzenia UMB. Pojawią się laboratoria, pracownie badawcze, sale seminaryjne umożliwiające prowadzenie badań klinicznych i ich analizę oraz rozwój metod wczesnej diagnostyki i profilaktyki chorób osób starszych, dając szansę na polepszenie ich zdrowia i jakości życia. W Centrum będą się znajdować następujące jednostki: Laboratorium Chorób Metabolicznych, Laboratorium Metabolizmu Lipidów, Pracownia Nanomedycyny, Laboratorium Metabolomiki Farmaceutycznej, Laboratorium Analizy Białek i Proteomiki, Laboratorium Hodowli Komórkowych i Analizy Pierwiastków, Laboratorium Analizy Biochemicznej i Laboratorium Mikrobiologiczne, Laboratorium Chromatografii/Analizy Białek i Proteomiki.

Z zewnątrz nie zmieni się prawie nic (to obiekt zabytkowy), w środku – prawie wszystko. Obecnie ekipy budowlane - pod okiem konserwatora zabytków - dosłownie opróżniły całe wnętrze. Skute są tynki, stare podłogi (niezbędne jest osuszenie ścian i przyziemia, a także ich odgrzybienie). Konieczna jest częściowa wymiana konstrukcji dachu (powstanie poddasze techniczne), ale też wzmocnienia stropów. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwi (stylizowane na okres baroku). Zmieni się trochę układ pomieszczeń, pojawi się podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Powstaną też zupełnie nowe instalacje wod.-kan., ppoż., elektryczne, teletechniczne, klimatyzacji i wentylacji mechanicznej oraz instalacja c.o.

Parametry techniczne budynku po przebudowie to: długość - 57,64 m (pozostaje bez zmian), szerokość - 9,07 m (pozostaje bez zmian), wysokość budynku od poziomu terenu - 9,50 m (pozostaje be zmian), pow. Użytkowa - 708,75 mkw.

Roboty budowlane prowadzi firma BUDIMEX, a ich wartość w przetargu oszacowano na 7,7 mln zł. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to 5 lipca 2022 r.

bdc