Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Czepkowanie .
  • Ostatnia zmiana 18.12.2023 przez Medyk Białostocki

Czepkowanie

Biały czepek – kiedyś z materiału, teraz z tworzywa – z czarnym (pielęgniarki) lub czerwonym (położne) paskiem to symbol przynależności do zawodu.

Kiedyś obowiązkowy, chronił głowę i włosy przed brudem, dziś to już wyłącznie symbol, używany jedynie przy najważniejszych uroczystościach branżowych.

Niemniej w UMB dba się o tradycję czepkowania. To wydarzenie pełne jest symboli: zapala się lampion Florence Nightingale (angielska pielęgniarka z przełomu XIX i XX wieku, na której dokonaniach opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki), śpiewany jest hymn pielęgniarek. Studentki i studenci swoje czepki otrzymują po zakończeniu studiów pierwszego stopnia. Paniom czepek nakładają na głowy ich nauczycielki, panowie otrzymują wpinkę w kształcie czepka w pielęgniarską bluzę.

bdc