Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Czepkowanie na WNoZ.
  • Ostatnia zmiana 21.12.2018 przez Medyk Białostocki

Czepkowanie na WNoZ

Kto był pierwszy: pielęgniarka czy położna? - zadał pytanie podczas uroczystości czepkowania studentów II roku pielęgniarstwa i położnictwa dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski. Jednej odpowiedzi nie ma, ale stwierdzono, że oba zawody są równie ważne.

Czepkowanie to symboliczny moment przyjęcia jeszcze studenta do zawodu pielęgniarki bądź położnej. Ślubowanie na wierność ideałom składają studenci drugiego roku. Czepki z czarnym paskiem trafiają do pielęgniarek (pielęgniarze otrzymują znaczek wpinany w klapę), zaś położne mają na czepku pasek czerwony (panów nie było). O tym, że jeszcze uczą się zawodu, świadczy grubość paska, który jest sporo węższy niż ten „zawodowy”.

Uroczystość czepkowania odbyła się 29 listopada w auli WNoZ. Jak zauważył dziekan Terlikowski - o tym, jak ważne są zawody pielęgniarki i położnej świadczy fakt, że w dość dużej auli zabrakło dla części gości miejsc siedzących.

- Za chwilę usłyszycie hymn pielęgniarek. Chciałbym, abyście zwrócili uwagę na ostatni wers „by cierpiącym przywrócić nadzieję”. Bardzo mocne słowa, zwłaszcza wtedy gdy nadziei może już zabraknąć. Co wtedy? Wtedy pozostajecie wy, wasza obecność, wasz uśmiech płynący z głębi serca wypełnionego tymi wszystkimi ideami. To ciężka i odpowiedzialna praca, w której odpowiada się za zdrowie i życie człowieka - zwrócił się do studentów dziekan Terlikowski.

Ślubowanie złożyło 98 studentów kierunku pielęgniarstwo i 55 studentów kierunku położnictwo.

Tradycyjnie też podczas czepkowania, nagradza się najlepszych absolwentów WNoZ, którzy zakończyli już naukę. Wpisami do „Złotej księgi absolwentów”, ale też Honorowymi Dyplomami Rektora UMB wyróżniono mgr Klaudię Kostrzewę (kierunek logopedia z fonoaudiologią) oraz mgr. Macieja Witkosia (kierunek elektroradiologia). Obydwoje mieli średnią z całych studiów przekraczającą 4,75.

Dodatkowo wyróżniono absolwentów WNoZ, którzy z sukcesami reprezentowali UMB w rozgrywkach Podlaskiej Akademickiej Ligi Miedzyuczelnianej oraz brali udział w Mistrzostwach Polski Uczelni Medycznych. Otrzymali oni dyplomy honorowe: Anna Andrzejewska (kierunek fizjoterapia, studia II stopnia - zawodniczka sekcji piłki siatkowej, zdobywczyni I miejsca w siatkówce plażowej w Lidze Międzyuczelnianej w 2017 roku), Karolina Wojdałowicz (ratownictwo medyczne, studia I stopnia - kapitan żeńskiej drużyny w futsalu, zdobywczyni największej liczby bramek, IV miejsce na Mistrzostwach Polski Uniwersytetów Medycznych w latach 2016-2018; I miejsce w Podlaskiej Akademickiej Lidze Międzyuczelnianej), Radosław Kisiel (kierunek elektroradiologia, studia II stopnia - kapitan męskiej drużyny w futsalu, V miejsce na Mistrzostwach Polski Uniwersytetów Medycznych w latach 2016-2018; III miejsce w Podlaskiej Akademickiej Lidze Międzyuczelnianej).

bdc