Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dzwon Zwycięzcy .
  • Ostatnia zmiana 08.07.2021 przez Medyk Białostocki

Dzwon Zwycięzcy

Dzwon Zwycięzcy w Klinice Pediatrii, Onkologii i Hematologii szpitala UDSK po raz pierwszy zabrzmiał w środę 16 czerwca trochę po godz. 14. Tym samym czterech pacjentów obwieściło światu, że skończyli leczenie onkologiczne.

Dzwon Zwycięzcy jest stylizowany na dzwon ze statków marynarskich. Ufundowała go, ale też zorganizowała uroczystość jego odsłonięcia, organizacja Era Nowych Kobiet, na której czele stoi Joanna Przetakiwicz. Z resztą ona sama też była na tej uroczystości.

Jak wspomniała, tylko ten kogo dotknie nowotwór lub dotknie kogoś z jego bliskich, potrafi zrozumieć jak wielki strach niesie ze sobą ta choroba. Jak ciężko się podnieść po takiej diagnozie i jak ważne jest, by mieć obok siebie „latarników”, którzy poprowadzą ciebie przez te nieznane morza. I konieczna jest nadzieja, że można z rakiem wygrać. Dzwon, a w zasadzie możliwość uderzenia w niego, ma być tym symbolem nadziei do której się zmierza.

- Nadzieja jest ogromnym faktorem wyleczenia. Wiara, że będzie dobrze. W związku z tym, ten dzwon jest dokładnie symbolem i wizualizacją wygranej. Życzę z całego serca, każdemu pacjentowi i wszystkim, którzy zachorują, żeby mogli uderzyć w taki dzwon – powiedziała Joanna Przetakiewicz.

Jak przyznała szefowa kliniki prof. Maryna Krawczuk-Rybak współczesna medycyna jest co raz bardziej skuteczna w radzeniu sobie z chorobami onkologicznymi. Obecnie – w przypadku dzieci – nawet 90 proc. terapii kończy się sukcesem.

Dzwon specjalnie został zawieszony w korytarzu pomiędzy kliniką a poradnią, tak by symbolicznie zamknąć drogę na oddział. Trzykrotne uderzenie w niego będzie ostatnią czynnością jaką mały pacjent (albo jego rodzice) wykonają przed opuszczeniem szpitala i udaniem się do domu. Przy czym muszą głośno wypowiedzieć formułę: leczenie zakończone, wyruszam w kolejny rejs, kocham cię życie!

W trakcie uroczystości odsłonięcia dzwonu, czterech pierwszych pacjentów kliniki, mogło nim zadzwonić (w przypadku 11-miesięcznego Krzysia zrobiła to jego mama).

Podobny dzwon wisi od kilku miesięcy w Białostockim Centrum Onkologii. Jego fundatorkami były także panie z Ery Nowych Kobiet.

bdc