Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Gaudeamus u seniorów .
  • Ostatnia zmiana 27.12.2017 przez Medyk Białostocki

Gaudeamus u seniorów

Uniwersytet Zdrowego Seniora wystartował po raz piąty. Jak przystało na studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku chętnych do nauki było kilka razy więcej niż miejsc. Jednak inaczej niż u maturzystów o przyjęciu nie decydowały stopnie na świadectwie.

Uniwersytet Zdrowego Seniora to projekt aktywizujący osoby starsze, który jest przygotowywany i prowadzony przez kadrę Wydziału Nauk o Zdrowiu (kierownikiem jest dr Mateusz Cybulski). Starsi studenci przez rok uczą się, jak dbać o swoje zdrowie. Główna tematyka zajęć jest skupiona wokół profilaktyki zdrowotnej, ale też tego, jak się leczyć, czy czego wymagać od lekarza, kiedy się już nami zajmuje. W tym roku nowością będą zajęcia dotyczące udarów mózgu (wiele starszych osób objawy udaru traktuje jak efekt wcześniej przebytych schorzeń), czy problemu nadmiaru spożywania leków (także tych bez recepty).

- Prócz wiedzy typowo medycznej chcemy zaszczepić w naszych nowych studentach zamiłowanie do wolontariatu, czemu też poświęcone będą jedne zajęcia - mówi dr Cybulski.

W sumie nowy rok akademicki rozpoczęło 51 żaków (chętnych jest tak wielu, że obowiązuje zasada „kto pierwszy się zgłosi”). Spotykać się będą kilka razu w miesiącu na wykładach, ale też na ćwiczeniach w laboratoriach.

Partnerem studiów jest Urząd Miasta w Białymstoku.

Koniec roku akademickiego przewidziano na czerwiec 2018 r. Podobno zdadzą wszyscy.

bdc