Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Karetka dla Lwowa.
  • Ostatnia zmiana 13.10.2022 przez Medyk Białostocki

Karetka dla Lwowa

Mamy to! Udało się kupić karetkę transportową dla szpitala we Lwowie. Jej zakup sfinansowano ze zbiórki społeczności akademickiej UMB oraz wpłat od uczelnianych spółek. Zebraliśmy na ten cel aż ćwierć miliona złotych!

W lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, nasza społeczność włączyła się w akację pomocową ofiarom wojny. Najpierw zbieraliśmy dary – żywność, środki higieniczne i ubrania – które były wysyłane na Wschód. Z czasem zaczęliśmy gościć w sowich domach uchodźców z Ukrainy. Część z tych osób pracuje w naszych szpitalach. W międzyczasie powstał pomysł, by bardziej konkretnie wesprzeć naród ukraiński.

Powstał pomysł kupna karetki dla szpitala we Lwowie, z którego lekarzami współpracuje nasza Uczelnia. Rektor UMB prof. Adam Krętowski dał „zielone światło” dla tego pomysłu i machina ruszyła. Zaczęło się od dobrowolnych wpłat na konto, potem pojawiły się liczne licytacje (najczęściej obrazów tworzonych przez artystów rodem z UMB, ale też uczelnianych gadżetów). Rozegrano nawet charytatywny turniej piłkarski (we współpracy z Jagiellonią Białystok).

Turniej Charytatywny UMB - kupujemy karetkę dla Lwowa!

W efekcie udało się kupić nowego Fiata Ducato, który został potem dostosowany do potrzeb transportu sanitarnego. Od połowy września auto stoi już w uczelnianym garażu, a do nowych właścicieli trafi w dniu inauguracji nowego roku akademickiego.

bdc