Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Kobieta w amerykańskiej nauce - prof. Irena Sarosiek.
  • Ostatnia zmiana 30.09.2019 przez Medyk Białostocki

Kobieta w amerykańskiej nauce - prof. Irena Sarosiek

Prof. Irena Sarosiek, absolwentka AMB z 1979 r., ale przede wszystkim uznany w świecie naukowiec z Texas Tech University Health Sciences Center (Texas, USA), wygłosi wykład inauguracyjny podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020.

Prof. Sarosiek poruszy temat roli kobiet w amerykańskim środowisku naukowym. Opowie m.in. o systemie pracy akademickiej w USA, dzieleniu życia zawodowego i rodzinnego, awansach zawodowych kobiet oraz czy istnieje problem równości płci. Temat bardzo ważki, gdyż zarówno w USA jak i w Polsce, to właśnie panie stanowią zdecydowaną większość w świecie nauki.
    Prof. Sarosiek jest dyrektorem GI Motility Neurostimulation Research w Texas Tech University. W 2018 r. – jako lider badań klinicznych – otrzymała nagrodę Tinsley’a Harrisona za najlepsza pracę opublikowaną w American Journal of the Medical Sciences (AJMS) w 2016 r. Wcześniej za swoje dokonania została wyróżniona medalem Uniwersytetu w Teksasie. Jest członkiem wielu prestiżowych amerykańskich organizacji naukowych. Jej mężem jest prof. Jerzy Sarosiek, który za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała tytuł doktora honoris causa UMB.
    bdc