Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Królewska premiera nowego filmu edukacyjnego UMB .
  • Ostatnia zmiana 13.12.2022 przez Medyk Białostocki

Królewska premiera nowego filmu edukacyjnego UMB

W Aula Nobilium, czyli dawnej sypialni królewskiej, odbyła się premiera nowego filmu edukacyjnego przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pt. "Badania molekularne przyszłością medycyny", z projektu „Teraz już wiem - cykl filmów edukacyjnych”.

To czwarty z serii sześciu filmów. W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Ewa Sierko, dr hab. Joanna Reszeć-Giełażyn, dr hab. Radosław Charkiewicz, dr Joanna Kiśluk oraz dr Magdalena Niemira.

Pierwsze trzy filmy są do zobaczenia na stronie projektu: www.umb.edu.pl/teraz-juz-wiem (Suplementy diety - fakty i mity, Dwie twarze tlenu, Badania populacyjne i badania kliniczne). Piąty film jest jeszcze w fazie koncepcyjnej, ale tematykę szóstej produkcji określą już sami widzowie (zgłoszenia przez stronę projektu).

Przed premierą filmu był czas na chwilę rozmowy z aktorami (naukowcami UMB), których filmy można już zobaczyć.

- Ostanie lata, zwłaszcza z okresu pandemii, pokazują jak ważna jest właściwa komunikacja pomiędzy różnymi stronami, ekspertami a opinią publiczną. Zdrowie i medycyna jest bardzo drażliwym obszarem, w którym komunikacja jest niesłychanie istotna. Kiedy jej brakuje, to w opinii publicznej brakuje zrozumienia dla działań, które podejmują naukowcy czy środowisko medyczne. Wtedy mogą się rodzić pewnego rodzaju nieporozumienia, wtedy w miejsce tej niewystarczającej komunikacji, zaczynają się pojawiać różne fake newsy, niesprawdzone teorie, które jaki wiemy potrafią się cieszyć niezasłużonym zainteresowaniem. To później przekłada się na podejmowanie często ryzykowanych, albo co najmniej nierozsądnych zachowań – przekonywał prof. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB.

Każdej z premier towarzyszy specjalny quiz wiedzy. A ci, którzy rozwiążą go najlepiej (i najszybciej) mogą liczyć na nagrody. Konkurs trwa tylko do 15 grudnia.

Projekt filmowy UMB polega na pokazaniu w przystępny sposób ważnych i interesujących zagadnień dotyczących szeroko pojętych kwestii medycznych i farmaceutycznych. Wszystko dlatego, że to jedne z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, które bezpośrednio dotyczą każdego z nas. Stąd tak ważne jest by rozumieć to co dzieje się w naszym otoczeniu i nie ulegać szumowi informacyjnemu.

Realizację projektu „Teraz już wiem - cykl filmów edukacyjnych” dofinansowano ze środków budżetu państwa, z programu społeczna odpowiedzialność nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu Ministra Edukacji i Nauki. Dofinansowanie 60 000 zł, całkowita wartość 67 000 zł.