Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Marszałek Senatu w UMB .
  • Ostatnia zmiana 03.04.2019 przez Medyk Białostocki

Marszałek Senatu w UMB

Deklaracja zacieśnienia naukowej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku a białoruskimi uczelniami padła podczas spotkania marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z przewodniczącym Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem oraz rektorem UMB prof. Adamem Krętowskim. Spotkanie zainicjowane przez marszałka Senatu odbyło się w Aula Magna UMB.

Na zaproszenie marszałka Senatu w połowie lutego z czterodniową wizytą do Polski przybył szef Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz. W Warszawie spotkał się z prezydentem RP, premierem, marszałkiem Sejmu oraz szefem MSZ. 14 lutego goście cały dzień spędzili w Białymstoku. Do południa byli w naszej uczelni.

Spotkanie rozpoczęło się od kawy wypitej w Aula Magna. Rektor Krętowski opowiedział białoruskim gościom o potencjale i specjalizacji uczelni, medycynie spersonalizowanej, badaniach chorób cywilizacyjnych oraz o powstającym na UMB Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie. Przypomniał, że uczelnia od lat współpracuje z uniwersytetami medycznymi w Grodnie i Mińsku, organizowane są wspólne konferencje naukowe, a na UMB studiuje blisko 20 białoruskich studentów. Przewodniczący M. Miasnikowicz z uwagą wysłuchał o badaniach sportowców, w tym piłkarzy Jagiellonii na UMB. Poinformował, że białoruskie uczelnie rozwijają badania genetyczne i m.in. na tej podstawie typują przyszłych olimpijczyków. Warto też dodać, że wśród 44 doktorów honoris causa UMB jest wieloletni rektor grodzieńskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr med. Dymitr Adrejewicz Masłakow.

Później goście zwiedzili Pałac Branickich oraz stworzoną tam najnowszą ścieżkę historyczną.

- To było bardzo udane spotkanie. Jestem bardzo zadowolony z tej wizyty. Mam nadzieję, że będzie ona takim nowym otwarciem na dobrą współpracę pomiędzy naszymi krajami. Udało się nam poruszyć wiele tematów, głównie tych dotyczących współpracy, ale też tych związanych z ułatwieniami w przekraczaniu granicy. Bo granica powinna być bardziej przyjazna mieszkańcom, dzięki czemu właśnie ta współpraca, czy to naukowa, czy gospodarcza, będzie łatwiejsza - komentował na gorąco marszałek Karczewski.

Białoruscy goście w Białymstoku spotkali się też z wojewodą podlaskim i marszałkiem województwa podlaskiego.

mt, bdc