Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Matematyka na medycynie.
  • Ostatnia zmiana 22.03.2018 przez Medyk Białostocki

Matematyka na medycynie

Matematyka, a w zasadzie statystyka i nauki medyczne, jak się wydaje, nie mogą iść w parze. Przynajmniej do tej pory razem nie chodziły. Prawda jest jednak taka, że nowoczesne leczenie opiera się na tak wielu danych, że niezbędni są specjaliści, którzy będą umieli nimi zarządzać.

Studia licencjackie „Biostatystyka” na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku to unikatowy kierunek w Polsce. Przygotowano go z myślą o osobach, które chcą połączyć swoje zainteresowania z zakresu nauk ścisłych (matematyka, statystyka i informatyka) z naukami przyrodniczymi, naukami o zdrowiu, farmacją, czy medycyną.

Student nauczy się tam wyciągać wnioski z szeregu danych, które powstają w procesie diagnostycznym. Biostatystyka obejmuje metody statystyczne stosowane w medycynie i biologii, jak również innych naukach przyrodniczych (np. medycynie weterynaryjnej). Studia odwołują się do:

• wiedzy matematycznej z zakresie rozumienia istoty i stosowania modeli biostatystycznych,
    • wiedzy informatycznej w zakresie pracy w różnego rodzaju pakietach statystycznych, czy przygotowywania makr złożonych analiz biostatystycznych,
    • wiedzy medycznej w zakresie merytorycznego zrozumienia analizowanego zjawiska i jego charakteru medycznego, celem dobrania odpowiedniej metodologii podczas tworzenia modeli biostatystycznych, a także wydajnej współpracy z lekarzami czy biologami.

Obecnie na rynku brakuje specjalistów z tej dziedziny. Po ukończeniu studiów kandydat będzie mógł pracować w instytucjach, które gromadzą i przetwarzają dane: w biomedycznych instytucjach naukowych, firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych, firmach prowadzących próby kliniczne. To też spora szansa na znalezienie pracy w polskich firmach, które świadczą usługi z zakresu statystyki medycznej na rzecz zagranicznych jednostek np. firm ubezpieczeniowych (nawet w Białymstoku).

Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć na www.umb.edu.pl

Opr. bdc