Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Miś na onkostrachy.
  • Ostatnia zmiana 15.05.2019 przez Medyk Białostocki

Miś na onkostrachy

„Miś Gabiś przegania onkostrachy” to tytuł książeczki, której autorką jest dr Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMB. Miś ma pomagać dzieciom chorym onkologicznie - ale też ich rodzicom - pokonać strach związany z chorobą.

Fragment książki

STWÓR NOWOTWÓR.

Czy to jakiś straszny potwór
    Ten szalony zły nowotwór?
    Czy to jakiś groźny stwór
    Ten uparty, smutny gbur?

Nowo-tworzy, dobro psuje,
    Niszczy, rośnie, atakuje!
    Schował się głęboko w ciele
    I pozwala na zbyt wiele.

Niech on lepiej nas się boi,
    Mamy coś, co go przegoni
    I pokonać go pomoże!
    Sio!!! Ty stworze – nowo-tworze!

Dr Małgorzata Sawicka-Żukowska jest onkologiem i na co dzień pracuje z małymi pacjentami cierpiącymi na nowotwory w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Pomysł na książeczkę i część wierszy powstała właśnie w szpitalu.

- Moje wiersze zobaczyła jedna z pań pielęgniarek, która wysłała je do znajomych z wydawnictwa. A potem sprawy potoczyły się już naprawdę szybko - wspomina dr Sawicka-Żukowska.

„Miś Gabiś…” to przewodnik dla dzieci po świecie chorób onkologicznych (sama choroba nazywana jest „stworem nowotworem”). W wierszykach (w sumie ponad 20) poruszana jest tematyka dotycząca szpitalnej rzeczywistości. Wyjaśniane są procedury lecznicze, omawiana jest terapia, czy to jak choroba może przebiegać. Tłumaczone jest kim jest ordynator, a kim pielęgniarka.

Jak tłumaczy dr Sawicka-Żukowska, z dziećmi bardzo trudno rozmawia się na tematy chorób. Boją się, ten sam strach widzą u swoich bliskich. Dlatego potrzebny jest im przyjaciel, który przeprowadzi je przez chorobę i wyjaśni, co się z nimi będzie działo. Wytłumaczy im też, że to wszystko będzie trwało tylko jakiś czas, a potem wszystko wróci do normalności.

- W wierszach poruszana jest trudna tematyka, której dzieci, ale i dorośli, się boją. Kwestie napromieniania, utraty włosów, wkłucia centralnego - cewnika, kwestie konieczności pobierania krwi do badań, chemioterapii. Dlatego konsultantem przy tych wierszach był psycholog, który miał sprawić, by wszystko było bezpieczne dla dzieci - opowiada autorka.

Autorką ilustracji jest Gabrysia Michalczuk - uczennica liceum plastycznego, ale też była pacjentka dr Sawickiej-Żukowskiej.

Pierwszy nakład książeczki pojawił się w październiku zeszłego roku. Był niewielki, bo całość przedsięwzięcia ma charakter charytatywny. Miś Gabiś trafił przede wszystkim do jednostek zajmujących się onkologią dziecięcą. Teraz planowany jest dodruk, a książeczka trafi do normalnej sprzedaży. Zysk ze sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby małych pacjentów onkologicznych.

Choć autorka nie chce zdradzać szczegółów, to kończy już prace nad kolejnym wydawnictwem oswajającym choroby nowotworowe u dzieci. Już nie wiersze, a bajka. Autorką ilustracji także będzie Gabrysia Michalczuk.

bdc