Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Na zajęcia do Jagiellonii .
  • Ostatnia zmiana 28.04.2023 przez Medyk Białostocki

Na zajęcia do Jagiellonii

Studenci IV roku fizjoterapii (WNoZ) będą mieli zajęcia z medycyny sportu w Jagiellonii Białystok. Najlepsi, jeśli się sprawdzą, nawet z pierwszą drużyną. UMB i najlepszy podlaski klub piłkarski podpisały umowę o współpracy. Prawdopodobnie pierwszą taką w Polsce.

Już w te wakacje startuje program praktyk w klubie (dla chętnych, na razie zgłosiło się 15 osób), a od nowego roku akademickiego w bazie treningowej klubu przy ul. Elewatorskiej będą się odbywały ćwiczenia z przedmiotu fizjoterapia kliniczna w medycynie sportowej (dla wszystkich). Dotyczyć one będą m.in opieki fizjoterapeutycznej, przygotowania motorycznego piłkarza i jego powrotu po kontuzji, a także prewencji i treningu medycznego zapobiegającego ponownym urazom.

Nasz człowiek w Jagiellonii  - rozmowa z dr Michałem Kwiatkowskim, szefem działu medycznego Jagiellonii

Mniej wtajemniczonym w piłkarskie arkana trzeba przekazać, że Jagiellonia Białystok to klub liczący ponad 200 zawodników, w różnych kategoriach wiekowych. Ci najmłodsi skupieni są w ramach Akademii Piłkarskiej Jagiellonii i to z nimi na początku będą pracować studenci. Dopiero kiedy się sprawdzą, będą pracować ze starszymi rocznikami. Zaś najlepsi mogą pracować w sztabie pierwszej drużyny, łącznie z udziałem w meczach.

- Chcemy zaoferować studentom fizjoterapii coś unikatowego, unikalnego, czego inni studenci w kraju nie mają – komentował zawarcie umowy dr hab. Mateusz Cybulski, Prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Wojciech Pertkiewicz, Prezes Zarządu Jagiellonii Białystok, podchodzi do tematu bardzo pragmatycznie: - Jest to swego rodzaju inwestycja. Za kilka lat, kiedy studenci zdobędą dyplomy i praktyczną wiedzę z zakresu medycyny sportowej, być może znajdą pracę w klubie.

Prezes Jagi przyznaje, że w piłce nożnej, z racji jej kontaktowego charakteru, nie da się wykluczyć kontuzji zawodników. Jednak można starać się o obejmowanie zawodników działaniami prewencyjnymi, tak by ewentualne urazy szybko eliminować. Przy obecnej skali działalności klubu po prostu potrzeba „więcej rąk do pracy”.

- Dla piłkarzy czas to pieniądz, dla klubu również – dodał prezes Pertkiewicz.

Dr Michał Kwiatkowski, szef działu medycznego Jagiellonii (absolwent UMB): - Medycyna związana z przywracaniem zdrowia profesjonalnych piłkarzy po kontuzjach różni się od klasycznej fizjoterapii, jaką poznają studenci. Dlatego niezbędne jest nabycie innych, specyficznych kompetencji.

Jego zdaniem fizjoterapia sportowa jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin fizjoterapii w Polsce.

- Mamy do czynienia z sytuacją "win-win". My wygrywamy to, że nasi absolwenci będą rzeczywiście osobami wykształconymi w kierunku medycyny sportowej, natomiast klub zyskuje pogląd na dostępnych specjalistów. Ma też wpływ na to, w jaki sposób będą oni kształceni - zaznacza Katarzyna Emich z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę”, która jest odpowiedzialna ze strony Uczelni za realizację umowy.

Plan nauczania zakłada, że studenci będą poznawać pełen zakres opieki fizjoterapeutycznej piłkarza, czyli będą zajmowali się kontuzjami, rehabilitacją z urazami i ich powrotem do sprawności po kontuzji. Do tego poznają specyfikę urazów sportowców w różnym wieku.

bdc

- Dla piłkarzy czas to pieniądz, dla klubu również – dodał prezes Pertkiewicz.

bdc