Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nadzieja w leczeniu COVID-19.
 • Ostatnia zmiana 30.07.2020 przez Medyk Białostocki

  Nadzieja w leczeniu COVID-19

  W Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK w Białymstoku dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców wyleczono pacjentkę z ciężkim przebiegiem COVID-19.

  63-letnia kobieta trafiła z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS CoV-2, które zostało potwierdzone wymazami. Podczas hospitalizacji przez 10 dni chora gorączkowała do 39 stopni C., skarżyła się również na duszność. Wykonane dwukrotnie badanie tomografii komputerowej płuc wykazywało narastające zmiany zapalne typowe dla COVID-19.

  - Mimo stosowanego leczenia stan pacjentki pogarszał się - mówi prof. Sławomir Pancewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK. - Zdecydowaliśmy się podać chorej osocze ozdrowieńców. Już po podaniu pierwszej dawki, stan chorej zaczął się poprawiać, ustąpiła gorączka. Po trzech dniach podaliśmy drugą dawkę osocza. Jednocześnie wykonaliśmy badanie krwi w kierunku obecności przeciwciał przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Pacjentka przed podaniem osocza miała już własne przeciwciała, a po podaniu osocza ozdrowieńców miano tych przeciwciał wzrosło 3-krotnie.

  Również wykonane dwukrotnie wymazy nie wykazały już obecności koronowirusa w organizmie.

  W końcowej fazie terapii pacjentka miała wykonane kontrolne CT. Pozytywny wynik, potwierdzający cofanie się zmian zapalnych w płucach, spowodował, że chora została wypisana do domu. Jak przyznaje prof. Pancewicz, w klinice po raz pierwszy zastosowano leczenie osoczem, gdyż wcześniejsi pacjenci mieli zdecydowanie łagodniejszy przebieg choroby i lepiej reagowali na leczenie.

  km

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.