Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nagroda za sztuczną inteligencję .
  • Ostatnia zmiana 14.05.2019 przez Medyk Białostocki

Nagroda za sztuczną inteligencję

Centrum Sztucznej Inteligencji UMB zostało wyróżnione w konkursie „Wizjonerzy Zdrowia 2019”. Nagrodę odebrał prorektor prof. Marcin Moniuszko.

O promocję naszego centrum najbardziej zadbał premier Mateusz Morawiecki. Opowiedział o nim podczas zeszłorocznej inauguracji nowego roku akademickiego na UMB (wtedy przyznał grant w wysokości 50 mln zł) i rozpoczęło się medialne szaleństwo. Wszystko dlatego, że nikt w Polsce i niewiele ośrodków na świecie, próbuje w zaawansowany sposób zaprzęgnąć komputery do wsparcia procesów diagnostycznych w medycynie.

Cechą unikalną jednostki UMB jest to, że gromadzi unikatowe zbiory danych, szczególnie dotyczących chorób onkologicznych. Obejmują one m.in. badania wszystkich genów, diagnostykę obrazową, szczegółową analizę stylu życia i otoczenia chorego. Później zespoły badawcze składające się m.in. z lekarzy, specjalistów diagnostyki oraz bioinformatyki, zaprzęgają do pracy komputery. Specjalne oprogramowanie szuka markerów, które mogą wskazywać na rozwój chorób. Trudnością jest fakt, że pracuje się na wielkich zbiorach danych, żeby je okiełznać, potrzebne są techniki wielkoskalowe. Niemniej można już mówić o obiecujących wynikach badań w przypadku nowotworów płuc. Docelowo na podstawie takich opracowań może powstać narzędzie, które będzie analizowało wyniki pacjenta z wcześniej zebranymi danymi. Na tej podstawie lekarz będzie mógł postawić trafniejszą diagnozę.

To właśnie za takie podejście do nauki przyznano UMB to wyróżnienie. Zresztą temat sztucznej inteligencji w medycynie był wiodący podczas całej gali wręczenia nagród. Poprzedziła ją debata oxfordzka z udziałem ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego zatytułowana „Lekarz ze stetoskopem leczy skuteczniej niż sztuczna inteligencja”.

Konkurs „Wizjonerzy Zdrowia 2019” organizuje tygodnik „Do Rzeczy”, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Nagrody przyznano w 8 kategoriach: wizjoner roku (nagroda główna), wizjoner systemu, wizjoner nauki, wizjonerskie rozwiązania w medycynie (w tej kategorii zwyciężyło Centrum Sztucznej Inteligencji UMB), wizjonerska osobowość, społecznik, wizjonerski program edukacyjny i profilaktyczny oraz wizja w polskiej medycynie.

bdc