Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Najlepszy LEK jest na UMB.
  • Ostatnia zmiana 12.04.2018 przez Medyk Białostocki

Najlepszy LEK jest na UMB

Pierwsi w kawiarni, ostatni na LEP-ie - to fragment jednej z dawnych piosenek śpiewanych podczas wieczorów kabaretowych w studenckim klubie „CoNieCo” UMB. Teraz trzeba zmienić słowa, bo kolejny raz nasza uczelnia jest na szczycie, jeżeli chodzi o wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

Absolwenci studiów lekarskich swoje egzaminy końcowe zdają w sesji jesiennej lub wiosennej. W ostatniej ich edycji tegoroczni absolwenci UMB okazali się najlepsi w Polsce. Średnio zdobyli 128,44 pkt i dosłownie o ułamek wyprzedzili swoich kolegów z Uniwersytetów Medycznych w Łodzi i w Poznaniu. Warto dodać, że absolwenci, którzy ukończyli naszą uczelnię do dwóch lat temu, w swojej kategorii zajęli świetne czwarte miejsce w rankingu krajowym.

Tym samym kierunek lekarski utrzymuje już od kilku lat fenomenalny wynik zdawalności egzaminu końcowego i regularnie melduje się w czołówce rankingu.

LEK, czyli Lekarski Egzamin Końcowy (wcześniej nazywał się Lekarski Egzamin Praktyczny, LEP) to kluczowy sprawdzian, aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza. Test składa się z 200 pytań, na których rozwiązanie są 4 godziny. Zaliczenie uzyskuje się po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na min. 56 proc. z nich. Od kilku lat regularnie absolwenci UMB osiągają świetne wyniki, plasując się często właśnie na najwyższym miejscu podium. A w czasach nie tak jeszcze odległych, rezultaty tych egzaminów były znacznie słabsze. Może nie aż tak jak w studenckiej przyśpiewce, ale powodów do optymizmu było mniej niż obecnie.

Dla przypomnienia dodajmy tylko, że równie skuteczni są lekarze stomatolodzy. Oni też od kilku lat meldują się na szczytach list. Podczas ostatniej swojej sesji egzaminacyjnej zajęli w kraju pierwsze miejsce.

bdc