Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nasi absolwenci nagrodzeni.
  • Ostatnia zmiana 12.04.2018 przez Medyk Białostocki

Nasi absolwenci nagrodzeni

Absolwenci naszej uczelni: dr Irena Sarosiek i prof. Jerzy Sarosiek otrzymali nagrodę Tinsley’a Harrisona za najlepsza oryginalną pracę opublikowaną w American Journal of the Medical Sciences (AJMS). Praca dotyczyła badań z gastroenterologii

Państwo Sarosiekowie to nasi absolwenci od wielu lat mieszkający w USA. W poprzednich latach prowadzili badania dotyczące: "PH żołądka i odpowiedzi terapeutyczne na Esomeprazol u pacjentów z dyspepsją czynnościową: potencjalne skutki kliniczne".

Prof. Jerzy Sarosiek był autorem tego projektu, z kolei dr Irena Sarosiek była liderem badań klinicznych oraz zajmowała się zbieraniem danych od pacjentów uczestniczących w randomizowanych badaniach klinicznych. Ich publikacja ukazała się w grudniu 2016 roku w wydaniu The American Journal of the Medical Sciences (AJMS). Artykuł został uznany przez specjalistów za najlepszy, ze wszystkich prac naukowych opublikowanych w 2016 roku w tym periodyku. Nagroda, jaką otrzymali nosi imię Dr. Tinsleya Harrisona, jednego z założycieli Południowego Towarzystwa Badania Klinicznego w USA. Dr Harrison był wybitnym amerykańskim kardiologiem, autorem książki "Principals of Internal Medicine". Prócz wyróżnienia nagrodzonym wręczono czek na 1 tys. dolarów. Stało się to podczas wspólnej sesji plenarnej Południowego Towarzystwa Spotkań Klinicznych w Nowym Orleanie.

Prof. Jerzy Sarosiek jest absolwentem z 1969 Wydziału Lekarskiego ówczesnej Akademii Medycznej w Białymstoku. Jest też światowej sławy autorytetem w zakresie badań chorób układu pokarmowego. Współpracował naukowo z laureatem nagrody Nobla z 2005 r. prof. Barry'm Marshallem. W 2016 roku został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

km