Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nie tylko nauką student żyje.
 • Ostatnia zmiana 14.10.2020 przez Medyk Białostocki

  Nie tylko nauką student żyje

  Studia na UMB to dużo nauki, ale nie tylko. Nie tylko nauką człowiek żyje... Dobrze organizując sobie czas, można aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności akademickiej uczelni. Możliwości jest tyle, że skorzystanie ze wszystkich opcji będzie naprawdę wyzwaniem - to rady od starszych kolegów jak nie marnować czasu na UMB.

  Przedstawiamy przegląd najważniejszych organizacji i stowarzyszeń działających w UMB. Każda z nich ma przeważnie własną stronę internetową, ale prędzej znajdziecie je na Facebooku lub Instagramie.

   

  Samorząd Studentów UMB

  Są najważniejsi;) Samorząd to grupa studentów, która poza uczeniem się, chce jeszcze coś robić dla swojego środowiska. To oni są w stałym kontakcie z władzami UMB, to oni aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju komisjach uczelnianych (np. regulaminowych, stypendialnych, czy dyscyplinarnych). Przewodniczący samorządu jest obligatoryjnym członkiem Rady Uczelni (rada odpowiada m.in. za kontrolę pracy rektora). Samorząd jest organizatorem wielu wydarzeń, m.in. Medykaliów, Czwartków z Samorządem, sportowej rywalizacji z władzami UMB, szeregu ciekawych imprez oraz różnych akcji charytatywnych.

  To świetne miejsce, żeby sprawdzić się w sprawach organizacyjnych, samorządowych czy logistycznych.

   

  Samorząd Doktorantów UMB

  To taki samorząd studencki, tyle że w wersji dla doktorantów. Główne cele jego działalności skupiają się wokół spraw związanych ze studiami doktoranckimi, organizacją nauki, czy badań. Jego przedstawiciel zasiada w Radzie Programowej Szkoły Doktorskiej.

   

  Klub Uczelniany AZS

  Lubisz uprawiać sport? Tu dzieje się wszystko to, co jest związane ze sportem akademickim. Organizacja zawodów, budowa uczelnianych reprezentacji w poszczególnych dyscyplinach, wyjazdy na zawody, uczestnictwo w ligach międzyuczelnianych, treningi na siłowni, itp.

   

  Studenckie Towarzystwo Naukowe (STN)

  Wiecie, że na UMB działa ok. 100 różnych kół naukowych? STN koordynuje i wspiera ich pracę (także finansowo), pomaga prezentować dorobek naukowy, organizuje konferencje naukowe. Jeżeli myślisz o karierze naukowej to warto odwiedzić STN.

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland - Oddział Białystok

  Największa na świecie organizacja skupiająca studentów medycyny oraz młodych lekarzy. Dzięki licznym oddziałom jej członkowie mogą realizować szereg międzynarodowych projektów. Białostockie koło jest bardzo aktywne i często organizuje różnego rodzaju akcje. To szansa na ciekawe praktyki, czy też wspólną realizację interesującego projektu naukowego.

   

  Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Białystok

  To oddział regionalny największej organizacji studentów stomatologii w Europie. Miejsce dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę z tej dziedziny nauki.

   

  Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, Oddział Białystok

  Organizacja studentów Wydziału Farmaceutycznego z OML, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju swojej dziedziny naukowej. Jest częścią International Pharmaceutical Students’ Federation (IPSF) oraz European Pharmaceutical Students’ Association (EPSA). Dzięki temu organizacja zyskuje międzynarodowy wymiar zarówno w kwestii konferencji naukowych, ale też organizacji staży i praktyk.

   

  Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

  Jeden z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Choć to zespół amatorski, to kierowany przez profesjonalnego dyrygenta: dr hab. Annę Moniuszko. W efekcie może pochwalić się szeregiem prestiżowych nagród. Choć mówi się, że śpiewać każdy może, to w Chórze UMB na początku będziesz musiał pozytywnie zaliczyć przesłuchanie. Chętnych jest naprawdę sporo, a dostać się trudno.

   

  Kreatywny Diagnosta Laboratoryjny (KDL)

  Organizacja skupiająca studentów chcących w przyszłości zajmować się diagnostyką laboratoryjną. Przymiotnik „kreatywny” nie jest na wyrost. Studenci z tej organizacji naprawdę dużo i ciekawie potrafią pokazać.

   

  Studenckie Centrum Radiowe „Radiosupeł”

  Muzyczne serce UMB, które ożywa w eterze (i internecie) między poniedziałkiem a piątkiem w godz. 18-23 (czasami też w weekendy). Reporterzy „Radiosupła” ze swoimi mikrofonami są wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Muzycznie zabezpieczają też wiele uczelnianych eventów.

   

  Klub Studencki „CoNieCo”

  Szeroko pojęta kultura studencka przez duże „K”. Jeden z jej ostatnich bastionów po tej stronie Wisły. Prawie tak wiekowi, jak UMB. „CoNieCo” to wyjątkowe miejsce spotkań w „Piwniczce” w DS. 1. Kabaret, piosenka, poezja… ich nie da się włożyć do jednej szuflady. To swego rodzaju stan umysłu.

   

  Studencka Agencja Fotograficzno-Filmowa (SAFF)

  To coś dla miłośników fotografii, ale też twórców wideo. To miejsce spotkań, doskonalenia techniki, dzielenia się doświadczeniami. Znajdą tu miejsce miłośnicy sztuki i fotografii artystycznej, ale też zwolennicy reportażu dnia codziennego.

   

  Sekcja Kulturalna Samorządu Studentów „Grupa BUM”

  Nadrzędnym celem tej organizacji jest integracja środowiska studenckiego UMB oraz dostarczanie jej pozytywnej energii. Oba te zadania realizowane wzorowo. Jej nazwę rozszyfrowuje się jako „Białostocki Uniwerek Medyczny”, ewentualnie „Bardzo Udany Melanż”. Jako swoją siedzibę wskazują Klub „Herkulesy”, i tamże wsławili się organizacją wielu pamiętnych imprez.

   

  Innowacyjny Kosmetolog

  Organizacja zrzeszająca osoby chcące zgłębiać tajniki kosmetologii, a także dzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami na tym polu. To młoda organizacja, ale wyraźnie zaznaczająca swoją obecność w akademickim życiu uczelni.

   

  Sodalitas Expeditionum

  Uczelniany klub podróżniczy.

   

  Niezależne Zrzeszenie Studentów

  To ponaduczelniana organizacja studencka zajmująca się wieloma sprawami: od obrony ich praw, przez animację życia kulturalnego czy aktywny udział w przemianach w kraju. Bogata historia i tradycje Zrzeszenia przyciągają do niego ciągle nowe osoby.

   

  „Młody Medyk Białostocki”

  Uczelniana gazeta przygotowywana w całości przez studentów. Miejsce dla tych wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w roli dziennikarzy, reportażystów, fotografów, ale też twórców internetowych.

   

  AMSA - Bialystok Chapter

  Amerykańskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny - to nasz lokalny oddział tej światowej organizacji. Skupia studentów zza oceanu, którzy studiują na naszej uczelni.

   

  MAS SPAIN

  Medical Association for Students of Spain in Bialystok - organizacja dla studentów z Półwypu Iberyjskiego

  Opr. bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.