Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowa aula w UDSK. Nowe wszystko (wkrótce).
  • Ostatnia zmiana 27.01.2022 przez Medyk Białostocki

Nowa aula w UDSK. Nowe wszystko (wkrótce)

Pierwsza z dużych zmian w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku: oddano do użytku nową aulę wykładową. Zmieniło się w niej wszystko, poza jej miejscem.

Od wakacji 2021 r. w szpitalu UDSK trwa wielki remont. Potrwa on do 2023 r., a potem… rozpoczną się kolejne prace modernizacyjne w jednostce. W optymistycznych planach powinny potrwać do 2026 r.

Nowa szpitalna aula ma wszytko to, czego się wymaga od tego typu współczesnych obiektów. Ma klimatyzację, wentylację i ogrzewanie (wcześniej, zwłaszcza z tym trzecim, zimą bywało różnie), są nowe instalacje elektryczne i ppoż. Nowe meble i oświetlenie. Nie ma już tradycyjnych tablic, jest tylko wielki ekran do rzutnika. Zwiększyła się też liczba miejsc – z 220 do 280. Modernizacja auli to była także okazja do remontu holu przed nią oraz pobliskich sanitariatów. Fakturę za te wszystkie prace zapłaciła Uczelnia.

Od 2017 r. szpital dziecięcy jest większym (obecnie) lub mniejszym placem budowy. W 2017 r. stworzono Centrum Urazowe dla Dzieci (wartość projektu 9 mln zł). Konieczna była modernizacja Zakładu Diagnostyki Obrazowej (kupiono nowy tomograf i rezonans) i doposażenie bloku operacyjnego. W 2018 r. przebudowano hol główny szpitala, a także podświetlono główne wejście i front budynku. W latach 2018-2019 przeprowadzono modernizację klinik nefrologii, neurologii, oddziału intensywnej terapii oraz utworzono Pracownię Endoskopową w obrębie OIT (wartość prac 11,8 mln zł). 2021 rok to rozpoczęcie obecnie trwającej modernizacji (wartość prac 35,8 mln zł). Prace obejmą wszystkie szpitalne kliniki. Aby budowlańcy pracowali szybciej, zamykane są całe szpitalne skrzydła, przez co kliniki mają zmniejszoną powierzchnię o co najmniej połowę. Jeżeli dołożyć do tego trwającą pandemię koronawirusa i zwykle zwiększony zimą poziom hospitalizacji, to zwrot „jest ciężko” nie oddaje sytuacji jaka jest teraz z szpitalu.

Przyszłość? Dobudowanie piętra nad holem głównym szpitala (budynek E). W całości ma być przeznaczone na cele dydaktyczne. Dodatkowo w planach jest stworzenie nowego bloku poradni przyszpitalnych (z dwupoziomowym parkingiem podziemnym) na obecnym parkingu od strony ul. Waszyngtona. Już poza bryłą szpitala, ale skomunikowany z nim pasażem na wysokości II piętra. W pomieszczeniach po poradniach – po remoncie - znalazłaby się dodatkowa przestrzeń dla Kliniki Rehabilitacji, powstałaby nowa pracownia mikrobiologiczna i przeniesiono by tam szpitalną aptekę.

Spore zmiany mogą też czekać elewację frontową szpitala. W miejscu obecnego muralu (ze słońcem i logo „DSK”), mógłby powstać nowy obraz. Szpital chce przy tym współpracować z twórcami skupionymi wokół ekipy festiwalu Up To Date (stworzyli mural m.in. na ścianie szczytowej białostockiego ONZ-u - „Wyślij pocztówkę do babci”). Na razie trwają wstępne prace organizacyjne przy tym projekcie. Kolejnym marzeniem jest także odnowienie elewacji całego szpitala (przy okazji także jego termomodernizacja), ale tu na przeszkodzie stoją finanse, a w zasadzie ich brak.

bdc