Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Osobowość Innowacji - rektor prof. Adam Krętowski.
  • Ostatnia zmiana 06.12.2018 przez Medyk Białostocki

Osobowość Innowacji - rektor prof. Adam Krętowski

Innowatory - to nagroda gospodarcza przyznawana tym firmom i instytucjom, które wyznaczają rynkowe trendy i przesuwają horyzonty myślenia. Przyznaje ją tygodnik „Wprost” pod patronatem czterech ministerstw: infrastruktury, innowacji i rozwoju, nauki a także przedsiębiorczości i technologii. Innowatora - w kategorii Osobowość - otrzymał rektor UMB prof. Adam Krętowski.

Gala Innowatory „Wprost” 2018 odbyła się 22 października w hotelu „Sobieski” w Warszawie. Wyróżnienia te niegdyś przyznawano w oparciu o ranking przygotowywany przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Obecnie kapituła konkursu samodzielnie weryfikuje uczestników konkursu, w oparciu o swój autorski model badania innowacji.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski odebrał wyróżnienie w kategorii „Osobowość Innowacji”. Nagrodę wręczała Katarzyna Gintrowska, dyrektor generalna PMPG Polskie Media (właściciel tygodnika „Wprost”). W wygłoszonej laudacji przywołała powstałe na naszej uczelni nowatorskie jednostki badawcze (Centrum Badań Innowacyjnych oraz Centrum Badań Klinicznych), a także najważniejsze realizowane tu projekty naukowe, m.in. te dotyczące medycyny spersonalizowanej, badania nad ludzkim genomem czy te dotyczące lepszego poznania przyczyn chorób cywilizacyjnych. Jak przyznała dyrektor Gintrowska wielkie wrażenie zrobił na niej pomysł stworzenia w Białymstoku Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie oraz fakt, że premier Mateusz Morawiecki obiecał grant w wysokości 50 mln zł na jego wsparcie.

- To właśnie dlatego o Białymstoku mówi się coraz częściej jako centrum nowoczesnej medycyny - podkreśliła.

- Przyszłość medycyny to medycyna spersonalizowana, kiedy każdy z pacjentów otrzymuje specjalnie dostosowaną do niego terapię. To do tego wykorzystuje się te wszystkie skomplikowane badania. To generuje powstawanie olbrzymiej liczby danych, których ludzki umysł, choć znakomity, bez wsparcia sztucznej inteligencji nie opanuje. I my to robimy w Białymstoku - powiedział w swoim wystąpieniu rektor Krętowski.

Jak dodał, wyróżnienie traktuje jako nagrodę dla całego uniwersytetu i tych wszystkich pracujących tu osób, które nie boją się realizować - czasami mogłoby się wydawać szalonych - pomysłów.

- To nie koniec, państwo o nas jeszcze usłyszycie - powiedział na zakończenie rektor Krętowski.

Wśród nagrodzonych był partner naukowy UMB - prof. Krystian Jażdżewski z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zespół opanował ekonomicznie atrakcyjną metodę badania genomu ludzkiego. Koszt z 8 tys. zł sprowadził do ok. 400 zł (kluczem jest wykonywanie od razu ogromnej liczby badań).

Inne nagrody przyznano m.in. za urządzenie warszawskiej spółki Astronika (które wykona odwiert na Marsie podczas misji badawczej NASA), oraz produkowane w Polsce leki dwóch firm farmaceutycznych (które wspierają terapię HIV i cukrzycy typu 2), czy też „Totalizatorowi Sportowemu” (który wkrótce zrewolucjonizuje system gier liczbowych w Polsce), a także PKP (za budowę nowych ekologicznych dworców), czy PGE (za pomysł na m.in. produkcję paliw z dwutlenku węgla).

Wojciech Więcko