Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Porządkowanie nazw budynków UMB.
 • Ostatnia zmiana 23.12.2020 przez Medyk Białostocki

  Porządkowanie nazw budynków UMB

  Senat UMB zdecydował o nowych nazwach dla budynków i pomieszczeń znajdujących się na terenie uczelnianego campusu. Mamy więc już: Aula Nobilium, Centrum Futuri, Collegium Familiare oraz Collegium Integratio.

  W naszej uczelni realizowany jest obecnie projekt nowego oznakowania budynków i pomieszczeń. To m.in. w efekcie tych prac postanowiono unormować wszelkie nazwy. Chodzi o to, że każdy z budynków powinien mieć swoją nazwę. Te najpopularniejsze to Collegium Universum, czy Collegium Primum, czy wydziałowe: Euroregionie Centrum Farmacji, czy Centrum Dydaktyczno-Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu.

  - Kiedy użyjemy jednej z tych nazw, każdy będzie wiedział, o co nam chodzi. A były u nas budynki, w których mieściło się po kilka różnych zakładów i dlatego miały kilka równolegle funkcjonujących nazw. Tylko wtajemniczeni wiedzieli pewnie, gdzie jest budynek „zintegrowanej”, albo „przedszkola” - tłumaczy dr Magdalena Muskała, szefowa Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. To ona razem z Hanną Sarosiek (Dział Promocji i Rekrutacji) oraz dr Anna Serwicka-Kapała (Studium Języków Obcych) zaproponowały nowe nazwy.

  Największa zmiana dotyczy nowego pomieszczenia poświęconego naszym absolwentom. Do tej pory „roboczo” nazywanego Aula Alumni (sala obok Aula Magna, Pałac Branickich). Sęk w tym, że jest to niepoprawna forma z języka łacińskiego, która została zaczerpnięta wprost ze Stanów Zjednoczonych (tam jest stosowana powszechnie).

  - Chcąc zastosować poprawną formę, trzeba by użyć zwrotu „Aula Alumnorum”. Kiedy zrobiliśmy sondę w naszej społeczności akademickiej, większości osób taka nazwa się nie podobała, a co więcej kojarzyła z alumnami z seminarium duchownego - dodaje dr Muskała.

  Kolejną propozycją była „Aula Nobilium” - czyli miejsce zacne, dla osób zasłużonych, już nie tylko dla samej Uczelni, ale też szerzej dla Pałacu Branickich, czy miasta Białystok - zyskała aprobatę. 

  • Centrum Futuri - tego budynku jeszcze nie ma, ale będzie w nim uczelniane centrum genomu, czyli miejsce, w którym będzie się badać w nowatorski sposób wnętrze człowieka, zajmować się przyszłością nauki. Adres: ul. M. Skłodowskiej 24A w Białymstoku.
  • Collegium Familiare - budynek mieszczący się przy ul. Mieszka I 4A, w Białymstoku. Tu nazwę zaczerpnięto wprost od jednostek znajdujących się w obiekcie, które zajmują się szeroko rozumianą medycyną rodzinną.
  • Collegium Integratio - budynek mieszczący się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 7A w Białymstoku. To wymieniony wcześniej w artykule „zintegrowany”. Nazwa pochodzi od mieszczącej się tam jednostki Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej. 

  Jednocześnie zapadła decyzja, by wszelkie zmiany nazw obiektów zatwierdzane były decyzją senatu uczelni.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.