Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Potencjometr dla UMB.
  • Ostatnia zmiana 21.12.2018 przez Medyk Białostocki

Potencjometr dla UMB

POTENCJOmetr to ogólnopolski konkurs na najlepszy studencki projekt naukowy. Tegoroczną edycję wygrało Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB.

Celem POTENCJOmetru jest zwiększenie aktywności uczelnianych kół naukowych. Projekty są oceniane w trzech kategoriach: projekty konstruktorskie, projekty z obszaru life science oraz projekty społeczne. Laureatów konkursu czekają nagrody o wartości 18.000 zł oraz nagroda główna - 5-dniowa wizyta studyjna w Szwajcarii.

Zakładem Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji kieruje prorektor prof. Marcin Moniuszko, zaś prace koła naukowego koordynuje dr Kamil Grubczak. Nasi studenci w konkursie zaprezentowali projekt naukowy „Nanotechnologia w terapii glejaka wielopostaciowego” (konkursową prezentację zrobiła Anna Krętowska). Koncept studentów UMB zwyciężył najpierw w kategorii „Life Science”, a później w kategorii generalnej całego konkursu.

Glejak mózgu jest nowotworem, którego rokowania są złe: ponad 90 proc. pacjentów nie przeżywa więcej niż pięć lat od diagnozy. Studencki projekt zakłada zaprzęgnięcie nanocząstek do transportu leku do mózgu, tak by substancja lecznicza aktywowała się w samym guzie. Dzięki temu chorzy mieliby większą szansę na przeżycie.

bdc