Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prawie pielęgniarki.
  • Ostatnia zmiana 27.12.2017 przez Medyk Białostocki

Prawie pielęgniarki

Czepkowanie to jeden z najważniejszych momentów podczas studiów pielęgniarskich i położniczych. To symbol przystąpienia do zawodu. Czepkowanie to też ważna uroczystość w życiu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB.

Poczet sztandarowy, hymn państwowy, rada wydziału w odświętnych togach, symboliczne zapalanie latarni Florence Nightingale (uznawana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa), przysięga na wierność ideałom zawodu, oficjalne przemówienia - to skrócony scenariusz uroczystości czepkowania studentek II roku pielęgniarstwa i położnictwa, która odbyła się 23 listopada.

Czepek to trochę zapominany symbol zawodu czy to pielęgniarki (czarny pasek), czy to położnej (pasek czerwony). W codziennej pracy używany coraz rzadziej. Zakładany przeważnie tylko przy okazji świąt. Niemniej samo jego założenie jest zawsze ważnym wydarzeniem.

W tym roku czepki włożono 84 studentom (panowie otrzymywali symboliczne znaczki w kształcie czepka, które były przypinane do białego fartucha) i 27 studentkom położnictwa (tylko panie).

Czepek studencki różni się od „zawodowego” szerokością paska; pracująca zawodowo pielęgniarka ma szeroki pasek, natomiast student - pasek wąski.

Status pielęgniarki w powszechnym systemie ochrony zdrowia od jakiegoś czasu rośnie. Wszystko dlatego, że szpitale chronicznie cierpią na brak tego rodzaju personelu. Sporo z pielęgniarek nie czekając na ciągłe obietnice podwyżek wyjechało za granicę, gdzie zarabiają kilkukrotnie więcej niż w kraju. W efekcie tego, ale też po serii protestów, sukcesywnie wzrastają też pensje białego personelu w publicznych placówkach (choć nie jest to tempo oczekiwane przez środowisko). Co więcej kolejne regulacje prawne powoduję, że pielęgniarki lepiej wykształcone, z tytułami magisterskimi oraz specjalizacjami będą zarabiać naprawdę godnie (przepis ma zacząć obowiązywać po 2020 r.).

bdc