Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prof. Krajewska-Kułak z nagrodą Newsweeka.
  • Ostatnia zmiana 14.05.2019 przez Medyk Białostocki

    Prof. Krajewska-Kułak z nagrodą Newsweeka

    Ludzie, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych, aktywnie organizują pomoc sąsiedzką, udzielają się społecznie, wspierają społeczności lokalne, seniorów, dzieci lub walczą o ochronę środowiska - to najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać laureat konkursu „Społecznik Roku 2018” organizowanego przez tygodnik „Newsweek Polska”.

     

    Konkurs jest kontynuacją idei zainicjowanej w 1997 roku przez Fundację „Pomoc Społeczna SOS”. O potrzebie nagradzania wartościowych osób wspomniała najpierw Wisława Szymborska, potem do akcji wkroczył Jacek Kuroń. Obecnie organizatorem jest Newsweek Polska, a partnerami - Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Osoby wyróżnione wybierane są przez specjalną kapitułę.

    W tym roku - w połowie marca - zaproszenie na warszawską galę otrzymała prof. Elżbieta Krajewska-Kułak. Zawodowo nauczyciel akademicki na Wydziale Nauk o Zdrowiu oraz prodziekan ds. studenckich tego wydziału. Prywatnie osoba całym sercem zaangażowana w pomoc charytatywną różnym osobom i instytucjom (pani profesor mówi o sobie, że musi tak dużo robić, bo ma swego rodzaju ADHD). Najmłodszym jej dzieckiem jest fundacja ProSalute, która zajmuje się wspieraniem małych pacjentów Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. W klinice realizowane są unikalne badania nad dystrofią mięśniową dzieci. Lekarze, pod kierunkiem prof. Wojciecha Kułaka (mąż Elżbiety Krajewskiej-Kułak), zaczęli stosować w terapii tej choroby leki na białaczkę. Efekty są nadspodziewanie dobre. Udaje się zahamować rozwój choroby i wzmocnić mięśnie dzieci. Sęk w tym, że dla dystrofii te lekarstwa nie są refundowane. Koszt rocznej terapii dla jednej osoby to ok. 4 tys. zł. Dlatego ProSalute z jednej strony zajmuje się zbieraniem środków (organizuje koncerty i aukcje) z drugiej prowadzi akcje informacyjne o samej chorobie (najbardziej spektakularną była ta związana z lepieniem łańcucha choinkowego; zaangażowało się w nią kilkaset osób i jednostek z całej Polski i sklejono łańcuch o długości 111 km).

    Wesprzyj ProSalute

    Najnowszą akcją, którą koordynuje prof. Krajewska-Kułak to odświeżenie patio, z którego korzystają pacjenci Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej. To trochę taki plac zabaw, a trochę tor przeszkód, na którym mali pacjenci mogą ćwiczyć jazdę na wózkach inwalidzkich. Obiekt powstał klika lat temu i zwyczajnie wymaga już remontu. Potrzebne są nowe ławki, czy parasole przeciwsłoneczne. Znajdzie się też miejsce na nowe rośliny.

    Wszystkie informacje o tej i innych akcjach ProSalute można znaleźć na www.prosalute.com.pl

    ProSalute jest też współorganizatorem takich przedsięwzięć jak Uniwersytet Zdrowego Seniora, Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej oraz Uniwersytet Zdrowego Przedszkolaka. Wcześnie prof. Krajewska-Kułak działała aktywnie w fundacji „Pomóż Im”, która wspiera dzieci z chorobami onkologicznymi, była też współzałożycielką białostockiego hospicjum dla dzieci.

    I właśnie za swoją wszechstronność w obszarze ochrony i promocji zdrowia została nagrodzona w kategorii „lokalnej”. Wyliczono, że przez ostatnie 20 lat prof. Krajewska-Kułak była współorganizatorem ponad 370 akcji charytatywnych i promocyjnych.

    A pani profesor mówi tylko, że wszystko zawdzięcza rodzicom, którzy wychowali ją tak, by nie była egoistką.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.