Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rzeźby na dachu pałacu jak nowe .
  • Ostatnia zmiana 11.12.2019 przez Medyk Białostocki

Rzeźby na dachu pałacu jak nowe

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zakończył prace konserwatorskie kolejnych dwóch par rzeźb wieńczących elewację ogrodową Pałacu Branickich. Renowacją objęte były rzeźby przedstawiające Alegorię Zwycięstwa oraz Dwie Nimfy Najady.

Obie rzeźby zostały wykonane przez zespół pod kierunkiem Stanisława Kiliszka w ramach rekonstrukcji pałacu po zniszczeniach II wojny światowej. Pierwowzorem były prawdopodobnie barokowe, drewniane rzeźby projektu J. Zygmunta Deybla z pierwszej połowy XVIII w.

Renowację wykonała firma „KATANGA” z Suchedniowa. Całkowity koszt prac wyniósł 108 821,80 zł. 80 tys. zł na te prace przekazał białostocki magistrat.

Odnowione obecnie rzeźby są wolnostojące, wykonane z piaskowca o powierzchni chropowatej, wysokość każdej z rzeźb to około 290 cm.

Alegoria Zwycięstwa przedstawia dwie stojące postaci, ustawione na prostokątnej podstawie. Z prawej strony znajduje się postać kobieca, trzymającą w prawej dłoni skierowany w dół miecz. Ubrana jest w pofałdowana suknię odsłaniającą pierś i nogę. Z lewej strony znajduje się postać legionisty rzymskiego ubranego w lekką zbroję i płaszcz przerzucony przez lewę ramie i biodro. W lewej ręce trzyma pikę, w prawej hełm z pióropuszem. Pomiędzy postaciami, na wysokości nóg ustawiona jest kobieca zbroja z łusek.

Rzeźba Nimfy Najady przedstawia dwie półnagie postaci kobiece, okryte mocno pofałdowanymi płaszczami. Postać z lewej strony opiera prawą dłoń na biodrze. Postać z prawej strony ma zgiętą rękę w łokciu, z otwartą ku górze dłonią. W dolnej części pomiędzy postaciami, na tle skał i strumienia wody, ukazana jest ryba.

W ramach prac konserwatorskich rzeźby zostały oczyszczone, zdezynfekowane, uzupełniono powstałe ubytki, a powierzchnię rzeźb scalono kolorystycznie.

UMB zakończył też prace konserwacyjne zewnętrznych elementów architektonicznych Pałacu Branickich. Detale poddane konserwacji to: dwie attyki nad wejściami do skrzydeł bocznych Pałacu, dwa gzymsy oraz kamienne schody wejścia bocznego do korpusu głównego. Podjęte działania były podyktowane koniecznością zatrzymania procesów destrukcji detali architektonicznych, które pod wpływem warunków atmosferycznych, codziennej eksploatacji i starzenia się elementów składowych uległy zniszczeniu.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 106 641 zł, z czego 50 proc. kosztów, pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach dotacji celowej na zadania z zakresu ochrony zabytków.

Mt