Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Samo-rządź dla UMB.
  • Ostatnia zmiana 23.08.2018 przez Medyk Białostocki

Samo-rządź dla UMB

Dwa projekty z UMB triumfowały w konkursie „SAMO-RZĄDŹ”, którego organizatorem jest Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.

To bardzo wyjątkowa rywalizacja. Poszukiwane są najciekawsze akcje, pomysły i wydarzenia, których autorami są studenckie organizacje. Konkursowe kategorie są trzy: akcja promująca zdrowie, wydarzenie kulturalne, inicjatywa społeczna (działania na rzecz społeczności akademickiej). Każda uczelnia może zgłosić po jednym projekcie w każdej z kategorii.

W kategorii akcji promującej zdrowie pierwsze miejsce zajęła akcja „Pokaż dziadkom” (podczas konkursu ideę prezentowała Paulina Werel). To niespełna trzyminutowy film o udarach mózgu plus szereg eventów informacyjnych związanych z tematem. Jednak to film sprawił, że o akcji stało się głośno w całym kraju. Głównymi aktorami są pacjenci po udarze, którzy opowiadają, jakie są objawy choroby, ale też konsekwencje, oraz studenci opowiadający o możliwościach ograniczenia negatywnych skutków udaru. Pomysł na akcję zrodził się w głowach studentów podczas wykładów, kiedy okazało się, jak niewiele osób u wie o tym, iż są skuteczne sposoby na udary mózgu. Film ten był wyświetlany we wszystkich salach obsługi klientów we wszystkich oddziałach ZUS.

W kategorii wydarzenie kulturalne pierwsze miejsce przypadło „Spotkaniom pod schodkami” (prezentowała Martyna Jakubowska). To swoisty akademicki dom kultury na scenie jednego z najstarszych klubów studenckich w Polsce - CoNieCo. „Pod schodkami” może zaprezentować się każdy (prezentowali się już młodzi poeci, grupy taneczne, wokaliści, gitarzyści, pianiści, a nawet graficy), a publiczność jest bardzo przychylnie nastawiona do twórców, rozumiejąc, jak trudno jest wyjść - zwłaszcza ten pierwszy raz - na scenę. Impreza ta ma dwie edycje w roku: jesienną i wiosenną. Z jednej strony daje to czas, żeby przygotować na występ nowy program, z drugiej - nie pozwala wydarzeniu spowszednieć.

Opr. bdc