Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Semestr budowlany .
 • Ostatnia zmiana 22.01.2024 przez Medyk Białostocki

  Semestr budowlany

  Plan Rozwoju Uczelni to uchwała Senatu z 14 grudnia 2023 roku dotycząca przygotowania nowych inwestycji w UMB. To aż trzy nowe budynki oraz zakup nowego sprzętu. Łączny koszt 190 mln zł. A to nie koniec nowych przedsięwzięć.

  Krajowy Plan Odbudowy to jedno z najgłośniejszych haseł w ostatnim czasie w sferze medialnej. Zawiera w sobie środki finansowe - bezzwrotne dotacje i nisko oprocentowane pożyczki - które Unia Europejska przekazywała swoim członkom na odbudowę potencjału gospodarek dotkniętych pandemią Covid-19. W KPO nasza Uczelnia miała „wpisane” kilka inwestycji w ramach programu zwiększenia liczby osób kształcących się w zawodach medycznych. Kiedy w końcu minionego roku stało się jasne, że UE odblokuje te środki Polsce, ruszyły prace związane z przygotowaniem nowych budowli.

  Plan Rozwoju Uczelni obejmuje realizację następujących obiektów:

  - Budowa Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjnego (okolice ul. Szpitalnej, posesja tzw. Bokszycówki, za gmachem WNoZ)

   - Budowa Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych (przy ul. Mickiewicza, parking pomiędzy Collegium Universum, Collegium Primum i Collegium Floridum)

  - Budowa Centrum Pielęgniarstwa wraz z Centrum Symulacji Medycznych (przy ul. Żurawiej, pomiędzy budynkami B i C oraz za działką Sądu Rejonowego w Białymstoku).

  Dodatkowo w ramach przedsięwzięcia planuje się doposażenie w niezbędny sprzęt zakładów z kierunku lekarsko-dentystycznego. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć 190 mln zł.

  Plany dotyczące tych inwestycji muszą być jeszcze ocenione przez Ministerstwo Zdrowia. Opinia ta powinna być znana do końca stycznia 2024 r.

  Plany

  Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjne to będzie największy z planowanych obiektów: trzy piętra (dwa naziemne oraz jedna podziemna kondygnacja z przeznaczeniem na garaże/magazyny) i ok. 3,3 tys. mkw. powierzchni jednego piętra. O skali inwestycji niech świadczy fakt, że na kondygnacji „0” zaplanowano przestrzeń dydaktyczno-konferencyjną mogącą jednorazowo zmieścić ok. 2 tys. osób (w Białymstoku nie obiektu o takiej pojemności)! Jednak na co dzień kondygnacja ta ma mieć możliwość modułowej zabudowy i dać się przekształcić jednocześnie w trzy aule 300-osobowe oraz cztery sale 80-osobowe (oczywiście możliwe będą także inne konfiguracje). 

  Kondygnacja „+1” będzie przestrzenią m.in. do przeprowadzania egzaminów OSCE wysokiej wierności. Ma to być 6-8 sal wraz z zapleczem. Każda z sal to w dwa pomieszczenia oddzielone od siebie lustrem weneckim. W jednym z pomieszczeń student realizuje zadanie, a w drugim pomieszczeniu jego postępowanie ocenia egzaminator.

  Na tym piętrze zaplanowano także 12 sal 40-osobowych seminaryjno-wykładowych oraz przestrzeń dla Centrum Doskonałości Dydaktycznej UMB.

  Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych zaplanowano jako obiekt z czterema piętrami (plus kondygnacja podziemna) o łącznej powierzchni użytkowej niecałych 3,5 tys. mkw. Co ciekawe, budynek specjalnymi łącznikami będzie połączony z Collegium Primum (na parterze oraz w podziemiu z Zakładem Anatomii oraz na I i II piętrze w okolicy Zakładu Biofizyki).

  W nowym budynku dużo przestrzeni zajmą multidyscyplinarne sale ćwiczeniowe i wykładowe dla zakładów teoretycznych mieszczących się obecnie w Collegium Primum i Universum. Zaplanowano tu m.in. laboratorium anatomii klinicznej (wraz z pomieszczeniami do przygotowywania i przechowywani preparatów naturalnych), a w części dydaktycznej zgromadzony zostanie sprzęt taki, jak np. stoły operacyjne (6 stanowisk), egzoskopy, mikroskopy, wieże endoskopowe, urządzania radiologiczne (śródoperacyjny aparat tomograficzny oraz aparaty RTG). Pomieszczenia będą spięte ze sobą siecią teleinformatyczną, tak by była możliwość realizacji zajęć z zastosowaniem technologii wirtualnych i programów symulacyjnych.

  Centrum Pielęgniarstwa z Centrum Symulacji Medycznych: ma to być budynek o 3 piętrach i jednej kondygnacji podziemnej, łącznie ok. 3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Zaplanowano, że swoje siedziby będą tu miały jednostki nauczające pielęgniarstwa (obecnie znajdują się w różnych częściach campusu UMB). Zaś w Centrum Symulacji mają być sale wysokiej, średniej i niskiej wierności wyposażone m.in. w symulatory medyczne, manekiny, trenażery, fantomy i niezbędne systemy audio-video. Do tego przewidziano sale egzaminacyjne w standardzie OSCE, sale debriefingu, aulę wykładową na 150 osób, dwie sale wykładowe po 60 osób i trzy sale seminaryjne po 40 osób.

  Budowa

  Przy okazji przedstawiania planów inwestycyjnych trzeba też wspomnieć o już trwających inwestycjach.

  Ta najnowsza to budowa – jesteśmy tuż po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie wykonawcy - Centrum Bioinformatyki i Biostatystyki Klinicznej UMB. Obiekt zaplanowano na zapleczu Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i obok Centrum Medycyny Doświadczalnej. Ma mieć trzy piętra, konstrukcję żelbetową i ok. 2,2 tys. mkw. powierzchni. Wszystko ma być gotowe w 21 miesięcy od momentu podpisania umowy (realizacja zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj”).

  Rektor UMB prof. Adam Krętowski przykłada ogromną wagę do tej inwestycji. Jego zdaniem może to być zalążek czwartego wydziału UMB, który będzie się zajmował szeroko pojętą bioinformatyką oraz zaawansowanymi technikami obliczeń wielkoskalowych.

  Nadbudowa bloku E w szpitalu dziecięcym. Dzięki dodatkowemu piętru nad wejściem głównym do szpitala UDSK i nad jego holem, powstanie ok. 600 mkw. z przeznaczeniem na sale wykładowe dla studentów. Konstrukcja obiektu jest już prawie gotowa, a wiosną (jeśli pogoda pozwoli) powinny się rozpocząć prace budowlane.

  Najbardziej zaawansowana jest obecnie budowa dwóch klinik zakaźnych w szpitalu na Dojlidach. Powstają one obok budynku E1. Za 40 mln zł ma powstać 3-piętrowy obiekt o powierzchni ok. 4 tys. mkw. Budowlańcy z ciężkim sprzętem weszli na teren inwestycji jesienią zeszłego roku i prace są już bardzo zaawansowane. Całość ma być gotowa do 2026 roku.

  Plany

  Najczęściej mówi się o nowej siedzibie Szkoły Doktorskiej UMB, która dzieliłaby przestrzeń nowego obiektu z Dziekanatem Wydziału Lekarskiego. Wstępnie zlokalizowano ten budynek na skwerku przed Collegium Universum.

  Jednak największą inwestycją jaką UMB ma w planach to budowa Centrum Kształcenia Przedklinicznego. Te miałoby być zlokalizowane pod (!) dziedzińcem paradnym Pałacu Branickich. Byłaby to wielofunkcyjna przestrzeń, która mogłaby być zespołem modułowych auli wykładowych, ale też miejscem na prestiżowe konferencje naukowe lub wystawy. Plan zakłada możliwość jednorazowego podjęcia tam ok. tysiąca osób. Jak bardzo potrzebne są takie przestrzenie, niech świadczy fakt, że od kilku lat inauguracja roku akademickiego UMB odbywa się nie w Pałacu Branickich (Aula Magna mieści max. 200 osób) a w Operze i Filharmonii Podlaskiej. A zeszłoroczne rozdanie dyplomów lekarskich trzeba było zorganizować w Hotelu Gołębiewskim (250 absolwentów i ok. 500 gości, pozostałe osoby oglądały transmisję wydarzenia w sali Kolumnowej w Pałacu Branickich).

  Wojciech Więcko

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.