Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Seniorzy po raz szósty z Gaudeamus.
  • Ostatnia zmiana 07.12.2018 przez Medyk Białostocki

Seniorzy po raz szósty z Gaudeamus

Tuż przed inauguracją roku akademickiego UMB swoją naukę rozpoczęli studenci Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

To prozdrowotny projekt naukowców Wydział Nauk o Zdrowiu, który kierowany jest do osób z grupy wiekowej 60+. Działania wykładowców wspiera Stowarzyszenie „Pro Salute” oraz Urząd Miejski w Białymstoku. Zajęcia odbywają się przez cały rok akademicki, dwa razy w miesiącu.

- Chcemy kształcić na wysokim poziomie, dlatego prócz samych wykładów prowadzimy także zajęcia w laboratoriach. Wtedy już praktyce każdy z naszych studentów może sprawdzić swoje umiejętności – tłumaczy dr hab. Mateusz Cybulski, koordynator studiów.

- Dwójki z zaliczeń nie są przewidywane, ale wiedzy do przyswojenia będą mieli Państwo dużo – zapowiadała podczas uroczystej inauguracji prodziekan ds. studenckich prof. Elżbieta Krajewska-Kułak.

Jak na prawdziwych studiach każdy z żaków otrzymał indeks, materiały na zajęcia, a od magistratu „pudełko życia”. To niewielki czerwony pojemnik, z ankietą w środku i naklejką. W ankiecie wpisuje się swoje dolegliwości, kontakty do bliskich itp., a potem chowa w lodówce. Nalepkę przykleja się do jej drzwi. W razie nieszczęścia to bardzo cenne informacje dla ratowników, którzy musieliby nas ratować.

Podczas pięciu poprzednich edycji projektu absolwentami zostało 240 mieszkańców Białegostoku i okolicznych miejscowości. Najstarszy student miał 91 lat.

Projekt ten zyskał tegoroczne wyróżnienie białostockiego magistratu jako miejsce przyjazne seniorom.

bdc