Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Stomatolodzy UMB: mistrz .
  • Ostatnia zmiana 20.03.2018 przez Medyk Białostocki

Stomatolodzy UMB: mistrz

Po raz kolejny absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego UMB uzyskali najlepsze wyniki w kraju podczas Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Średnia punktów zdobytych na egzaminie przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wyniosła 136,16.

LDEK to najważniejszy egzamin w karierze przyszłego lekarza stomatologa. Jego pomyślne zaliczenie daje prawo do wykonywania zawodu. Stający przed egzaminem mają 4 godziny, by odpowiedzieć na 200 pytań (test jednokrotnego wyboru spośród pięciu propozycji) spośród dziesięciu dziedzin. Uzyskanie co najmniej 56 proc. prawidłowych odpowiedzi zalicza test.

Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 806 osób, zdobywając średnio 119 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 167, a minimalny 42 punkty. 267 osób nie zaliczyło egzaminu. Ostatecznie komisja egzaminacyjna - na skutek zgłaszanych zastrzeżeń - unieważniła dwa pytania i maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 198.

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu (130, 29 pkt.), a trzecie absolwentom Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (129,97 pkt.).

UMB już od kilku lat plasuje się na czołowych lokatach zarówno na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym, jak i Lekarskim Egzaminie Końcowym.

bdc