Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Subiektywny przegląd wydarzeń na UMB w 2020 r.
  • Ostatnia zmiana 08.02.2021 przez Medyk Białostocki

Subiektywny przegląd wydarzeń na UMB w 2020 r

Pandemia koronawirusa

Jesteśmy w XXI wieku, loty na księżyc już nas nie ekscytują, a jeden wirus zatrzymał cały świat. Bez wyjątku. Takie rzeczy oglądaliśmy do tej pory w filmach SF.

Wybory rektora

Niby oczywistość, bo prof. Adam Krętowski był pewniakiem. Jednak i tu do samego końca drżano o wynik. Wszystko z powodu wdrażania ograniczeń sanitarnych w kraju. Przesądni powiedzą: nie ma co się dziwić, jeśli takie wydarzenie planuje na 13 (marca) w piątek (na szczęście o godz. 12).

Rankingi i miejsca

UMB uplasowała się na 9 miejscu w Polsce i 630 na świecie w rankingu SCImago Institutions Rankings. W konkursie MSWiN na uczelnie badawcze zajęliśmy 11 miejsce. W rywalizacji  „Perspektywy 2020” - 23 miejsce (3. jeśli chodzi o granty i 10. w „efektywności naukowej”). Absolwenci stomatologii są na szczycie w swoim egzaminie LDEK, a absolwenci „lekarskiego” tradycyjnie walczą o podium LEK.

Więcej nas

W UMB studiuje ponad łącznie 5700 osób (pochodzących z 37 krajów). Nigdy w historii nasza społeczność nie była tak duża. W 2020 nasze mury opuściło prawie 1,1 tys. absolwentów. Przyjęto 1559 osób na studia, 98 osób na studia w języku angielskim oraz 44 osoby do Szkoły Doktorskiej.

Liczby UMB

W bazie Web of Science w 2020 r. zarejestrowano 637 publikacji z UMB, przy łącznym IF 2285.639. Liczba prac z punktacją MNiSW wyniosłą 1323, o wartości - 79 287,50 pkt. Uczelniany „Advances in Medical Science” wspiął się na rekordowy IF 2,57.

Eksperci z UMB

Zwykle, żeby stać się ekspertem medialnym trzeba było… mieszkać w Warszawie. Pandemia i obostrzenia w kontaktach spowodował rozkwit łączności online. Wystarczający okazał się laptop z kamerką internetową. Efekt? Prof. Robert Flisiak i prof. Joanna Zajkowska okazali się cenionymi w kraju ekspertami od zakaźnictwa. Na trudne tematy wypowiadają się w sposób prosty, zrozumiały dla przeciętnego człowieka i ciekawy. Tyle i aż tyle.

Ukryty skarb UMB

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku - to tu bada się 80 proc. wszystkich próbek pochodzących od zakażonych koronawirusem z regionu. Gdyby nie to miejsce, długo w regionie nie mielibyśmy żadnego laboratorium, które potrafi robić takie testy. To ludzie z Ośrodka uruchomi pierwsze w regionie laboratorium w białostockim sanepidzie.

Szczęście w nieszczęściu

UMB zabrakło jednego punktu do trafienia do elitarnej grupy uczelni badawczych w ramach konkursu ministerstwa nauki „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Nagradzano 10 pierwszych miejsc, a my zajęliśmy 11 pozycję. Smutek ogromny, ale... Dzięki pozytywnej opinii komisji konkursowej otrzymaliśmy z rządu 50 mln zł (w obligacjach) na realizację planowanych badań. Doliczając premie za zajęcie 11 miejsca, finansowo wyszliśmy na tym lepiej niż zwycięzcy.

Jubileusz 70 lat UMB

To dopiero pech. Udało się ogłosić tylko program urodzin (bogaty) i po chwili większość wydarzeń z powodu koronawirusa trzeba było odwołać. Co się dało, przeniesiono do internetu. Jednak kto był na „Medykaliach”, czy przy innej uczelnianej okazji zjadł kiełbaskę z grilla i wzniósł dowolny toast za pomyślność UMB, to wie, że to tylko namiastka świętowania. W 2021 r. robimy drugie podejście pod jubileusz.

Wybrał: Wojciech Więcko