Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Szpital dziecięcy pięknieje.
  • Ostatnia zmiana 14.03.2023 przez Medyk Białostocki

Szpital dziecięcy pięknieje

Na początku musi być trudno, żeby potem było lepiej – ten zwrot jak ulał pasuje do wielkich zmian, które dzieją się teraz w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Za trochę ponad pięć lat będzie to praktycznie w całości nowy szpital.

Od połowy 2021 r. w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym trwa wielka modernizacja dziewięciu klinik. W sumie to 9 tys. mkw. na ośmiu piętrach. Prace postępują bez opóźnień i w połowie ten remont jest już zakończony. Całość prac budowlanych planowano ma się skończyć do wakacji 2023 r.

- Jest już blisko końca – mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektor szpitala UDSK. – To dla nas bardzo trudny remont, bo szpital cały czas funkcjonuje i nie było szans by go choć na chwilę zamknąć. Niedługo skończą się prace na czwartym piętrze, z końcem stycznia na szóstym, z końcem lutego na piątym piętrze i tak sukcesywnie potem będziemy otwierać kolejne piętra. Myślę, że od 1 lipca będzie można powiedzieć, że wszystko wróciło na swoje miejsce.

W zmodernizowanej części klinik mali pacjenci leżą już w salach z łazienkami (pokoje 2- i 3-osobowe), pojawiły się nowe pomieszczenia socjalne dla rodziców, są dodatkowe pomieszczenia dla kadry medycznej, jest klimatyzacja i wentylacja, nowe systemy przeciwpożarowe. Słowem - normalność i współczesność.

Co prawda budżet inwestycji miał początkowo wynosić ok. 40 mln zł (36 mln zł na przebudowę ośmiu klinik plus kolejne 4 mln zł na remont Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej), jednak sytuacja gospodarcza wymusiła podniesienie kosztów do 52 mln zł. Szpital dołożył własne 9 mln zł, pomógł też marszałek województwa wraz zarządem województwa (sfinansowali m.in. wymianę kilkuset okien w remontowanej części szpitala, koszt ok. 3 mln zł).

Nie tylko poradnie

Już ten wyżej opisany remont i modernizacja UDSK były największe w jego historii. Budowa nowego bloku poradni od razu ustanawia rekord – kwota inwestycji sięgnie 228 mln zł (środki pochodzą z Funduszu Medycznego). Całość ma być gotowa w połowie 2027 r.

W tym projekcie zaplanowano zrealizowanie dużo większej liczby zadań niż tylko stworzenie nowego budynku poradni. W miejscu po starych poraniach mieszczących się obecnie w szpitalu – po remoncie pomieszczeń – przeniesione zostaną: Apteka Szpitalna z Pracownią Przygotowania Cytostatyków, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej wraz z nowo powstającą Pracownią Mikrobiologii, zmodernizowana zostanie Klinika Rehabilitacji Neurologicznej i dodatkowo dostanie ona więcej przestrzeni dla pacjentów.

Ogromne zmiany przejdzie też Blok Operacyjny UDSK. Wszystko dlatego, że w ostatnich latach szpital znacznie rozszerzył listę oferowanych zabiegów chirurgicznych oraz ortopedycznych, wykonuje się tu skomplikowane operacje skoliozy z wszczepianiem prętów magnetycznych, operacje klatki piersiowej i artroskopie.

Wreszcie powinno się udać wymienić na nowe cztery szpitalne windy (zabrakło na to środków wcześniej), zmodernizowany zostanie węzeł cieplny oraz przyłącza wodne i kanalizacyjne. Na dachu poradni pojawi się też instalacja fotowoltaniczna. Do tego ma być kupiona duża ilość nowoczesnego sprzętu.

Nowe piętro?

UMB zabiega – w oddzielnym projekcie inwestycyjnym - by nad wejściem i holem głównym szpitala zbudować dodatkowe piętro. W całości miałoby być przeznaczone na potrzeby dydaktyczne i socjalne studentów. Pojawiłyby się tam nowe sale wykładowe i seminaryjne. W sumie szacuje się, że można tam stworzyć ok. 600 mkw. przestrzeni.

Ta inwestycja jest o tyle ważna, że zaplanowano z niej poprowadzenie specjalnego łącznika, którym można będzie przechodzić do nowego bloku poradni bezpośrednio ze szpitala.

Nowe w UDSK

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedynym specjalistycznym ośrodkiem opieki koordynowanej dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia w województwie podlaskim, dodatkowo jest ośrodkiem o III stopniu referencyjności. Rocznie udziela się tu ok. 150 tys. porad, a kilkanaście tysięcy dzieci jest hospitalizowanych.

Choć szpital niedawno obchodził swoje 30-lecie, to wliczając czas budowy (ponad 20 lat), naprawdę bardzo pilnie potrzebował remontów i modernizacji. Ostatnie lata były czasem drobnych inwestycji poprawiających stan pojedynczych jednostek. Dopiero ostatnie dwa lata gruntownie zmieniają szpital.

bdc