Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Talent, technologia i medycyna .
  • Ostatnia zmiana 28.12.2017 przez Medyk Białostocki

    Talent, technologia i medycyna

    Dr Andrzej Eljaszewicz wraz z zespołem (na zdjęciu niżej) został laureatem konkursu „Technotalenty 2017” w kategorii „Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku”. Z dwoma wyróżnieniami wrócili studenci Tomasz Charkiewicz oraz Krzysztof Drygalski.

    Dr. Joanna Koszelew, prezes fundacji Technotalent

    - Nasz konkurs ma „bardzo dobrą rękę” do odkrywania talentów. Głośno jest w zasadzie o wszystkich laureatach i finalistach ubiegłorocznych edycji. Sam konkurs nie kończy się bowiem na tej scenie. Tak naprawdę zaczyna się od rozmów i wydarzeń, które odbędą się po konkursie

    Ogłoszenie konkursowe brzmiało: Talent poszukiwany! Wiek: 18-35 lat. Pochodzenie: północno-wschodnia Polska. Cechy szczególne: widoczny potencjał, pasja i determinacja w poprawianiu świata z wykorzystaniem nowych technologii.

    Młody i kreatywny

    To takie ogólne zasady. Wiek mógł być niższy, a pochodzenie płynnie wymieniało się na miejsce zamieszkania. Jedynie ostatni parametr był niezmienny.

    Organizatorem konkursu jest od kilku lat Fundacja „Technotalenty”. Zrzesza ona grupę podlaskich przedsiębiorców, którzy starają się pobudzić do działania młodych i zdolnych ludzi z naszego regionu. Prezesem zarządu fundacji i jej współzałożycielem jest dr Jolanta Koszelew, na co dzień wykładowca z Politechniki Białostockiej, ale też jedyny w regionie broker innowacji. Konkurs organizowany przez fundację ma pokazać, że na Podlasiu też rodzą się światowej klasy wynalazki, z drugiej strony potencjał biorących w tej rywalizacji ludzi, i ich pomysły, mają wspierać lokalną gospodarkę. Tak więc mają wygrać wszyscy.

    Główne kategorie konkursowe to biznes (dla projektu lub pomysłu o wysokim potencjale komercjalizacji, w którym wykorzystywana jest nowoczesna technologia), technika (pomysł lub projekt nowego wynalazku/produktu/usługi, który jest nowym rozwiązaniem technicznym związanym z wykorzystaniem nowoczesnej technologii), wyzwanie społeczne (idea, koncepcja pracy, rozwiązanie związane z nowoczesną technologią, które w perspektywie będzie wpływać pozytywnie na zachowania społeczne, gospodarcze, edukacyjne, proekologiczne, kulturowe oraz inne). Prócz tego kategoria „Inspiracje 2017” - dla projektu zawierającego odkrywcze i inspirujące rozwiązania z pogranicza designu, architektury, sztuki i techniki.

    - Nasz konkurs ma „bardzo dobrą rękę” do odkrywania talentów. Głośno jest w zasadzie o wszystkich laureatach i finalistach ubiegłorocznych edycji. Ich projekty znane są nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Jestem przekonana, że podobnie będzie z obecnymi laureatami. Konkurs nie kończy się bowiem na tej scenie. Tak naprawdę zaczyna się od rozmów i wydarzeń, które odbędą się po konkursie - mówiła podczas finałowej gali prezes fundacji dr Jolanta Koszelew.

    W tym roku - by pobudzić kreatywność studentów i naukowców - przygotowano trzy kategorie uczelniane: „Technotalenty” Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku.

    UMB pełne pomysłów

    W sumie w kategorii „UMB” zgłoszono dziesięć pomysłów. Pięć przeszło do etapu prezentacji przed komisją konkursową. Warto wspomnieć, że trzy spośród tych zgłoszeń pochodziły od studentów.

    Oto projekty, które zakwalifikowały się do finałowej prezentacji (kolejność konkursowa):

    - „CardioBOX” - autorzy Krzysztof Drygalski (z prawej) i Tomasz Charytoniuk - to przenośne urządzenie do monitorowania parametrów zdrowotnych człowieka. Proste w obsłudze, łączące się bezprzewodowo z telefonem czy komputerem, do tego lekarz może zdalnie podglądać parametry pacjenta obecnego w domu.

     

     

     

     

    - „Medycyna regeneracyjna - gdzie science-fiction spotyka się z rzeczywistością” - zespół naukowców pod kierunkiem dr Andrzeja Eljaszewicza (na zdjęciu) w składzie: dr Kamil Grubczak, Paula Zembko, Dawid Groth, Paulina Kaczmarczyk, Urszula Radzikowska. To pakiet rozwiązań dotyczących regeneracji organizmu człowieka, ale też odbudowywania narządów czy tkanek.

     

     

     

    - „Nanotechnologia w medycynie - nadzieja na lepsze jutro” - zespół badawczy pod kierunkiem dra Kamila Grubczaka w składzie: Anna Krętowska (lider, na zdjęciu), Izabela Popławska, Aleksandra Basaj, Małgorzata Kowalska. Projekt zakłada poprawę sytuacji osób chorych na glejaka mózgu. Ten nowotwór praktycznie nie daje szans na długie życie osobom, u których go zdiagnozowano. Obecnie 94 proc. pacjentów nie przeżywa z tą chorobą dłużej niż pięć lat.

     

     

    - „Projekt Protesis” - autorzy Krzysztof Drygalski i Tomasz Charytoniuk. To projekt bionicznej protezy ręki, dzięki której osoba po amputacji ma częściowo odzyskać czucie.

     

     

     

     

    - „Sposób separacji chorobotwórczych bakterii oraz grzybów” - autorka dr Katarzyna Niemirowicz. W tym projekcie nanocząstki zostały zaprzęgnięte do pracy przy oczyszczaniu różnych płynów; rozwiązanie to jest proste w użyciu, bardzo tanie i daje świetne efekty.

     

     

     

    Prawie wygraliśmy

    Prócz tytułu „Technotalent” zwycięski zespół wzbogacił się o 5 tys. zł, które może przeznaczyć na własne cele. Fundatorem nagrody jest UMB.

    Wyróżnienia duet Charytoniuk - Drygalski odebrał za Cardioboxa w kategorii UMB oraz za projekt „Protesis” w kategorii „Wyzwanie społeczne”. Przy tej drugiej nagrodzie komisja konkursowa zaznaczyła, że przyznała ją, licząc na to, iż młodzi naukowcy rozpoczną współpracę ze swoimi kolegami z Politechniki. Ci zgłosili projekt „Mindhand - projekt bionicznej protezy ręki” (wyróżnienie w kategorii „Technotalent Politechniki” oraz „Wyzwanie Społeczne”). Oba projekty są bardzo zbieżne, a łącząc zespoły może powstać z tego jeden bardzo dobry produkt. 

    Co ciekawe docenione zostały dwa projekty, w których niejako współudziałowcem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (regulamin konkursu zakłada, że może być jeden zgłaszający). Wyróżnienie w kategorii „Biznes” otrzymał system IT „Big Data Mining for Healthcare” (dr inż. Marcin Czajkowski, dr inż. Krzysztof Jurczuk i mgr inż. Daniel Reska). Jest to moduł informatyczny z projektu MOBIT realizowanego na naszej uczelni. Poszukiwana jest nowa metoda wykrywania nowotworów płuc. Zaś moduł IT ma pomagać w gromadzeniu danych oraz ich inteligentnemu przetwarzaniu.

    W kategorii „UwB” najlepszy okazał się projekt „Antymetabolity tiaminy - szansa rozwoju preparatów przeciwgrzybiczych” dr Magdaleny Siemieniuk. To naukowe opracowanie powstało we współpracy dr hab. Katarzyną Winnicką i dr Katarzyną Sosnowską z Zakładu Farmacji Stosowanej. Wspólnie zostało też wysłane zgłoszenie patentowe tego osiągnięcia. Dzięki niemu powstał hydrożel, który jest grzybobójczą mieszanką: ketokonazolu i oksytiaminy. To środek silniejszy i bardziej skuteczny niż np. popularny Nizoral. Jednocześnie stężenie ketokonazolu w tym preparacie jest mniejsze, zatem mniejsze są także skutki uboczne jego stosowania.

    „Technotalenty” to nie tylko konkurs. Uczestnicy rywalizacji mają możliwość uczestniczenia w licznych szkoleniach, czy warsztatach dotyczących przedsiębiorczości i umiejętności prezentacji ofert handlowych. To także platforma spotkań przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów. Często dużo cenniejsza niż sama nagroda jest możliwość osobistego porozmawiania z prezesem danej firmy, czy wręcz umówienie się na indywidualny pokaz w konkretnej firmie. Chyba najlepszym ambasadorem tego konkursu jest Photon. Niewielki robot edukacyjny, który właśnie wszedł na rynek. Konkurs „Technotalent” był pierwszym, w którym został on pokazany światu. Co ciekawe, wcale nie zebrał wtedy pozytywnych opinii. Dla jego twórców była to jednak ważna wskazówka, jak się mają rozwijać. Dziś Photon to poważna firma o światowych aspiracjach.

    Wojciech Więcko

     

    Laureaci konkursu „Technotalenty” 2017

     

    Kategoria specjalna „Inspiracje 2017”

    Zwycięzca: „Projekt stanowiska hydroponicznego do domowej uprawy roślin jadalnych” - autor Mateusz Ołdytowski. Istotą projektu są cykle nawadniania uzyskane przy pomocy innowacyjnego zaworu hydraulicznego, działającego bez użycia prądu. Symuluje on występowanie okresów suchych i wilgotnych obserwowanych w naturze oraz wykorzystywanych w uprawach szklarniowych. Jego obsługa ograniczona jest do minimum, a zbiornik na wodę lub pożywkę stanowi zapas na 7-10 dni.

     

    Kategoria „Wyzwanie Społeczne”

    Zwycięzca: „Domowy system usprawniający życie osób niesłyszących i niedosłyszących” - zespół: Dominik Wilczyński, Tomasz Muśko, Mateusz Sumorek. To bezprzewodowa instalacja, która ma wspomagać w codziennym życiu osoby głuchonieme oraz niedosłyszące w obrębie domu poprzez zastąpienie ich słuchu innymi zmysłami, jak wzrok, dotyk (czucie). Np. na dzwonek do drzwi ma reagować wibracjami telefon, albo moduł wibrujący wszyty do poduszki, ewentualnie dowolne urządzenie świecące.

     

    Wyróżnienie w tej kategorii: „Mindhand - projekt bionicznej protezy ręki” oraz „Projekt Protesis” Krzysztof Drygalski, Tomasz Charytoniuk (UMB).

     

    Kategoria „Technika”

    Zwycięzca: „Hermes - uskrzydlać niepełnosprawnych” - zespół Hubert Gudalewski, Anna Danowska, Gustaw Antypiuk, Michał Petelski. To mobilna dostawka do wózka inwalidzkiego. Dzięki niemu istnieje możliwość zmiany wózka w rower dla osób niepełnosprawnych. Posiada napęd ręczny i elektryczny z możliwością odzysku energii oraz regulację prędkości.

     

    Wyróżnienie: „Confee - aplikacja dla osób niesłyszących” - autorzy Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Ewelina Antoniuk, Magdalena Machal. Aplikacja ta jest niejako tłumaczem języka migowego.

     

    Kategoria „Biznes”

    Zwycięzca: „Anima” - autorzy Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk. „Anima” to urządzenie, którego główną funkcjonalnością jest dostarczanie wiadomości lub przypomnień na telefon użytkownika w momencie zbliżenia się do urządzenia.

     

    Wyróżnienie: „Big Data Mining for Healthcare”

     

    Kategoria „Technotalent Politechniki Białostockiej 2017”

     

    Zwycięzca: „Anima”

    Kategoria „Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2017”

    Zwycięzca: „Antymetabolity tiaminy - szansa rozwoju preparatów przeciwgrzybiczych”.
     

    Not. bdc

     

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.