Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Technotalenty 2018 wybrane.
  • Ostatnia zmiana 24.01.2019 przez Medyk Białostocki

Technotalenty 2018 wybrane

To najbardziej prestiżowy w regionie konkurs dla młodych wynalazców. Liczy się dobry pomysł, ale też możliwość stworzenia z niego produktu rynkowego. W kategorii UMB wygrał zespół z Wydziału Farmaceutycznego: Ilona Zaręba, Joanna Stelmaszewska z projektem „Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem”.

„Technotalenty” to lokalny konkurs, wspierany przez regionalne firmy, w którym poszukuje się utalentowanych młodych osób (do 35 lat). Wszystko po to, by promować podlaskich wynalazców, a przez to wpływać na rozwój regionalnej gospodarki. Z jednej strony to typowa rywalizacja, w której liczą się unikalne odkrycia, z drugiej - próba łączenia podlaskich przedsiębiorców z najbardziej kreatywnymi młodymi ludźmi w regionie.

Bezapelacyjnym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została Ewelina Brzozowska (Politechnika Białostocka) z projektem „Crowler - pełzak rehabilitacyjny”. To coś na kształt deskorolki ze specjalnie wyprofilowaną deską. Układa się na niej dziecko… a potem okazuje się, że rehabilitacja może być świetna zabawą. To projekt stworzony we współpracy z Kliniką Rehabilitacji Dziecięcej białostockiego szpitala dziecięcego (szefem kliniki jest prof. Wojciech Kułak). „Crowler” zgarnął trzy tytuły w kategoriach głównych (Technika, Technotalent Politechniki oraz specjalną nagrodę z okazji 5-lecia „Technotalentów”) oraz jedno wyróżnienie (Biznes).

W kategorii UMB zwyciężył duet Ilona Zaręba, Joanna Stelmaszewska z projektem „Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem”. Pierwsza z pań reprezentuje Zakład Chemii Leków, druga - Zakład Analizy i Bioanalizy Leków.

Pełna lista laureatów konkursu „Technotalent” 2018

„Technotalent” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018

• Laureat:
    • Ilona Zaręba, Joanna Stelmaszewska „Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem”.

„Technotalent” Uniwersytetu w Białymstoku 2018

• Laureat:
    • Urszula Czyżewska „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów”.

„Technotalent” Politechniki Białostockiej 2018

• Wyróżnienie:
    • Jakub Szymski, Konrad Panas, Grzegorz Chilimoniuk, Piotr Sacharczuk, Łukasz Kosakowski, Arkadiusz Grygoruk, Mariusz Frankowski, Radziszewski Michał, Kacper Ziółkowski, Piotr Filipek, Maciej Siergiejew, Jakub Snarski, Jan Sierakowski, Michał Łopato, Mikołaj Grabowski, Rafał Herbut, Damian Chilimoniuk, Damian Kołos, Mateusz Zachariasz, Daniel Jańczuk, Paweł Sobolewski, Tomasz Łodziński, Jakub Moroz, Artur Pietrzeniec, Hubert Dobecki, Ewelina Moczulska, Michał Gleba. „Cerber Motorsport CMS-05”.
    • Wyróżnienie:
    • Jan Godlewski „Wstawacz”.

• Wyróżnienie:
    • Damian Orzechowski, Bartłomiej Ostrowski „Nowoczesny Rower Elektryczny”.

• Laureat:
    • Konrad Andrzejuk, Szczepan Milewski „Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności”.

Wyzwanie Społeczne

• Laureat:
    • Jan Godlewski „Wstawacz”.

Inspiracje 2018

• Laureat:
    • Rafał Trzeszczkowski, Tomasz Białobrzewski „Krzesło Kutimo”.

Najlepszy projekt uczniowski

• Laureat:
    • Jakub Kozłowski, Konrad Horczak „Smart Senior”.

Technotalent 5-lecia Konkursu „Technotalent”

• Za skuteczną komercjalizację projektu studenckiego:
    • Zespół PHOTON ENTERTAINMENT Sp. z o.o. Laureat w kategorii „Biznes” Konkursu „Technotalent” 2015.
    • Za efektywne łączenie designu i techniki:
    • Jan Godlewski Laureat w kategorii „Design” Konkursu „Technotalent” 2015 oraz w kategorii „Wyzwanie Społeczne” Konkursu „Technotalent” 2018.
    • Za determinację i progres projektu:
    • Ewelina Brzozowska Laureat w kategorii „Technotalent PB” 2018 oraz „Technika” w Konkursie „Technotalent” 2018.

bdc