Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Technotalenty UMB po prezentacji .
  • Ostatnia zmiana 21.12.2018 przez Medyk Białostocki

Technotalenty UMB po prezentacji

Aula Wydziału Biologicznego Uniwersytetu w Białymstoku stała się miejscem swoistej naukowej bitwy pomiędzy młodymi naukowcami naszej uczelni. Zwycięzca zyska tytuł Technotalentu UMB oraz czek na 5 tys. zł.

Laureatów w poszczególnych kategoriach poznamy 11 grudnia podczas gali Technotalentów w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Fundacja Technotalent od pięciu lat wyszukuje na Podlasiu młodych zdolnych naukowców wynalazców, którzy swoimi pomysłami są w stanie wpłynąć na przyszłość. To nie jest konkurs ogólnopolski, ale lokalny. Właśnie po to, by pomysły te rozwijały w pierwszej kolejności nasz region. Technotalenty mają jako konkurs kilka unikalnych cech: przede wszystkim liczy się innowacyjny pomysł, ważny jest aspekt komercjalizacji tego osiągnięcia, a jury to przedstawiciele lokalnego biznesu i nauki, którzy są w stanie pomóc wdrożyć prezentowane idee w życie. Poza tym wszyscy uczestnicy konkursu mogą skorzystać z cennego pakietu szkoleń dotyczących komercyjnego spojrzenia na naukę i odkrycia.

Kategorie główne konkursu to: technika, biznes, wyzwanie społeczne i inspiracje. Poza tym specjalne kategorie są dla trzech największych uczelni w regionie: Politechniki, UwB oraz Uniwersytetu Medycznego.

26 listopada prezentowali się kandydaci w kategorii Technotalent UMB 2018:

1.  Łukasz Łabieniec (BioSkaner - Laboratorium Obrazowania Molekularnego, doktorant UwB) zaprezentował projekt pt. „Dedykowana cewka oczna do wysokopolowej spektroskopii MR 7T w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego”.

Jego główną ideą jest stworzenie urządzenia, które pozwoli jeszcze dokładniej obrazować zmiany w ciele człowieka przy użyciu rezonansu magnetycznego. Badanie oka jest punktem wyjścia do dalszych badań, bo urządzenie ma potencjał sprawdzenia się w badaniach innych elementów ludzkiego ciała.

1.  Anna Puścion-Jakubik - „Naturalne miody pszczele - innowacyjna metoda oceny ich jakości jako składnika diety wspomagającego terapię pacjentów”.

To projekt, który powstał w Zakładzie Bromatologii (Wydział Farmaceutyczny), u prof. Marii Borawskiej. Dla niezaznajomionych z tematem komercjalizacji badań naukowych w UMB - to właśnie w tych laboratoriach jest ich najwięcej na uczelni.

Po czterech latach prac opracowano specjalny test, który w krótkim czasie i za niewielkie pieniądze bada 15 najważniejszych składników miodu. Metoda świetna do zastosowania w przemyśle spożywczym, czy tym, który zajmuje się suplementami diety.

1.  Ewa Pafieniuk (Centrum Badań Klinicznych) - „Nieinwazyjna diagnostyka zespołu Downa: Nowa nadzieja dla przyszłych rodziców”.

Z roku na rok zwiększa się wiek kobiet, które decydują się na dziecko. Obecnie mediana to 31 lat. Wraz ze wzrostem wieku, rośnie ryzyko zespołu Downa u płodu. Testy genetyczne, które mogą to wykryć, są drogie. Ich koszt to 2-3 tys. zł. Inny test to amniopunkcja. Dość ryzykowna. W 1 przypadku na 100 dochodzi do uszkodzenia płodu.

Proponowany sposób diagnostyki polega na badaniu krwi ciężarnej kobiety, którą można pobrać przy dowolnej okazji. Autorzy projektu odkryli marker, który wykazuje im właśnie na podstawie badania krwi, czy płód ma zespół Downa, czy też nie. Szacunkowy koszt badania powinien zmieścić się w przedziale 500-700 zł.

1.  Anna Sadowska, Diana Sawicka - „Potencjał grzybów nadrzewnych w ograniczeniu rozwoju nowotworu jelita grubego”.

O tym projekcie stało się głośno już w zeszłym roku. Zespół naszych naukowców pod kierunkiem prof. Haliny Car - we współpracy ze specjalistami z Politechniki Białostockiej - odkrył, że korzeniowiec sosnowy (popularna huba) posiada doskonałe właściwości antynowotworowe w przypadku raka jelita grubego. Badania wykonano już na liniach komórkowych, ale też na myszach laboratoryjnych. Ekstrakt z huby bije na głowę stosowane w tym schorzeniu specyfiki.

1.  Ilona Zaręba, Joanna Stelmaszewska - „Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem”.

Projekt oparty na współpracy kilku jednostek naszej uczelni oraz naukowych ośrodków zagranicznych, polegał na zaprojektowaniu unikatowej sekwencji DNA wykorzystanej do stworzenia linii komórkowych cechujących się wyciszoną ekspresją białka PRODH/POX. Białko to jest enzymem odpowiadającym za przemiany proliny w komórkach oraz jest ważnym czynnikiem powiązanym z procesami apoptozy i autofagii. Stworzenie nowych, stabilnych linii komórkowych z wyciszoną ekspresją PRODH/POX stanowi szansę na prowadzenie badań nad tymi procesami w aspekcie nowych terapii przeciwnowotworowych, jak również daje możliwość tworzenia nowych modeli badawczych i opracowywanie nowych testów diagnostycznych w innych chorobach powiązanych z metabolizmem proliny czy kolagenu.

Dodatkowo projekt dotyczący badania miodów został też nominowany w kategorii „Biznes” oraz „Wyzwanie społeczne”, zaś nieinwazyjne testy w zespole Downa w kategorii „Inspiracje”.

Warto też wspomnieć o zespole młodych naukowców z różnych uczelni prezentujących w kategorii „Biznes” projekt „I.D.A.R.”. Jest tam student UMB Konrad Zuzda oraz pracownik uczelnianej spółki Bio-Skaner Łukasz Łabieniec.

Wojciech Więcko