Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Thanksgiving Day.
  • Ostatnia zmiana 08.02.2018 przez Medyk Białostocki

Thanksgiving Day

Thanksgiving Day/Studenci UMB obchodzą Święto Dziękczynienia

Thanksgiving Day is a national holiday celebrated in the United States and is celebrated each year on the fourth Thursday in November.

Now a days Thanksgiving means a lot to people in a lot of different ways, for some it's just an ordinary day, for others it's all about the millions of Turkey's that are killed so we can all feast. Us though for example; for us it is a holiday meant to bring family together and truly be thankful for them and the blessings we encountered throughout the year. Family to us does not stop at relatives, family is who you invite into your heart, your close friends, the people you care about. It is easy to focus on negativity but it is a nice change of pace to look back on the year and think about all the good that has happened, to realize all those small things add up, and that is why we celebrate our own little Thanksgiving every year here in Bialystok Poland. We gather our family from around the world (America, Canada, Poland, Ireland, Great Britain, Somalia, Italy Germany, etc. etc.). America is a melting pot, the world is a melting pot. Thanksgiving is where we can forget about the stress we face on a day to day basis and just be around the people we love, eating good food that we spent the day making and just being thankful for where we are in life. Funny if you think about that this all began all those years ago simply as a day of giving thanks for the blessing of the harvest and of the preceding year.
    Jessica Kotlarz, Mike Peski

Tłumaczenie: Święto Dziękczynienia to narodowe święto w USA, obchodzone każdego roku w czwarty czwartek listopada. Dla każdego znaczy ono co innego. Dla jednych to zwykły dzień pracy, dla innych okazja do spotkania z rodziną przy uroczystym posiłku. Dla nas jest to święto, kiedy spotykamy się z bliskimi, by podziękować im za ich błogosławieństwa, których doświadczaliśmy przez cały rok. Rodzina jest tym, kogo zapraszasz do swojego serca. To bliscy, przyjaciele i ludzie, na których ci zależy. To święto to przyjemna zmiana tempa życia, zatrzymania się na chwilę, spojrzenia wstecz i powrót do tego, co się wydarzyło w minionym roku, po to, aby uświadomić sobie, że wszystkie te małe rzeczy zdarzyły się i sumują dla naszej pomyślności. Dlatego świętujemy własne małe Święto Dziękczynienia co roku tutaj, w Białymstoku.
    Zbieramy naszą rodzinę z całego świata (Ameryki, Kanada, Polska, Irlandia, Wielka Brytania, Somalia, Włochy, Niemcy, itd.). Ameryka jest tyglem, świat jest tyglem. Święto Dziękczynienia to moment, w którym możemy zapomnieć o stresie, z jakim mamy do czynienia na co dzień, żeby być po prostu z  tymi, których kochamy, usiąść z nimi do stołu i smacznie zjeść. Zapomnieć o tym, co było złe. Zabawne, że to wszystko zaczęło się wiele lat temu po prostu jako dzień podziękowania za całe to dobro, które przyniósł miniony rok.

Jessica Kotlarz, Mike Peski