Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. The first step to medicine.
  • Ostatnia zmiana 09.10.2019 przez Medyk Białostocki

The first step to medicine

12 lipca 2019 r. w Aula Magna UMB odbyła się ceremonia rozdania dyplomów absolwentom kierunku lekarskiego English Division. Studia ukończyło 52 absolwentów z Norwegii, Szwecji, Finlandii, Irlandii, Islandii, Niemiec i Polski.

To szczególny rok dla studiów z English Division, gdyż UMB świętuje 15-lecie utworzenia tego kierunku. O ile początkowo uczyło się tu kilkudziesięciu studentów głównie ze Skandynawii, to obecnie nabór na I rok przekracza 120 osób. Przy czym chętni są już dosłownie z całego świata. Dominują kraje europejskie, ale liczna jest też Polonia amerykańska.

Dziekani prof. Irina Kowalska i dr hab. Tomasz Hryszko, w swoich wystąpieniach podkreślali, że choć za absolwentami bardzo ciężkie sześcioletnie studia, to w zasadzie są oni dopiero na początku swojej medycznej drogi. Dopiero teraz przed nimi najtrudniejsze, czyli leczenie i pomoc osobom w chorobie i cierpieniu. Dlatego właśnie zawód lekarza jest szczególny. To w jego ręce ludzie będą składać swój los.

- Ciężko pracujcie, nie bójcie się marzyć i nie poddawajcie się - powiedziała do zebranych prof. Kowalska.

Uroczystość rozdania dyplomów miała bardzo okazałą oprawę. Odbywała się w reprezentacyjnej Aula Magna, którą szczelnie wypełnili  przybyli z całego świata bliscy studentów. Absolwenci ubrani byli w czarne togi z czerwonymi elementami, a na głowach - birety z haftowanym logo uczelni, ale też własnym imieniem oraz skrótem „MD” potwierdzającym, że są już lekarzami.

W UMB obecnie studiuje ok. 400 obcokrajowców z blisko 30 krajów (nowy rok akademicki rozpocznie 120 osób). Najwięcej oczywiście na kierunku English Division.

bdc