Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Trzy nowe budynki w UMB.
  • Ostatnia zmiana 20.05.2021 przez Medyk Białostocki

Trzy nowe budynki w UMB

Rozpoczynają się roboty budowlane przy wznoszeniu Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, Centrum Genomu, a także Centrum Biobankowania i Banku Tkanek i Komórek UMB. Prace koordynuje Dział Inwestycji UMB.

27 września 2014 roku w Auli Magna Pałacu Branickich, w blasku dziennikarskich fleszy, podpisano umowę dotyczącą kontraktu terytorialnego dla Podlasia. Gwarantuje on prawie 18,5 mld zł na najważniejsze przedsięwzięcia dla rozwoju regionu i poprawy życia jego mieszkańców. Źródłami finansowania umowy były m.in. środki unijne z różnych programów operacyjnych na lata 2014−2020, budżet państwa, czy państwowe fundusze celowe. Kontrakt jest ważny do 2023 r.

Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe. UMB jako jedyna uczelnia w regionie miała swoje projekty naukowe wpisane w ten kontrakt. W jego ramach otrzymała 131, 6 mln zł. By uruchomić te środku uniwersytet musiał zdobyć komercyjnych inwestorów, którzy wyłożą dodatkowe 60 mln zł. To był najtrudniejszy element w całej tej układance.

Prewencja i genom

Właśnie teraz uczelniane projekty inwestycyjne wkraczają w najbardziej interesującą fazę, czyli ich realną budowę. Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej oraz Centrum Genomu, choć będą to dwa oddzielne budynki, to będą funkcjonować w jednej bryle (układ szeregowy). Budynek stanie w miejscu dawnej pralni szpitala klinicznego (na zapleczu szpitala, w pobliżu budującego się Centrum Psychiatrii). Z końcem marca została ona wyburzona. Teren jest ogrodzony i rozpoczęły się prace z podziemnymi instalacjami.

Sam obiekt będzie średniej wielkości. Długość 59 metrów (łącznie licząc dwa budynki), szerokość niecałe 22 metry, wysokość - 3 kondygnacje naziemne. Łącznie powierzchni użytkowej będzie tam prawie 3,1 tys. mkw.

Przy czym Centrum Prewencji będzie w części podpiwniczone, a trzecie piętro będzie mniejsze niż pozostałe dwa (będzie tam m.in. sala seminaryjna). Centrum Genomu będzie mniejsze niż sąsiedni budynek, ale za to będzie miało trzy pełne piętra (bez piwnicy).

W obu budynkach znajdą się pomieszczenia pracy dla naukowców, laboratoria, gabinety do badania pacjentów, sale seminaryjne i wykładowe. Część z pomieszczeń będzie modułowa, co oznacza, że stawiając różne ścianki działowe można je będzie doraźnie zwiększać lub zmniejszać (podobne rozwiązanie jest zastosowane w budynku Centrum Badań Innowacyjnych).

Łączna wartość prac budowlanych wyniesie 22,9 mln zł, a budynek będzie gotowy przed wakacjami przyszłego roku (14 miesięcy od podpisania umowy, tą zawarto w na początku marca). Przetarg na jego realizację wygrała firma Budimex (wcześniej zrealizowała modernizację szpitala klinicznego za 500 mln zł, a teraz buduje znajdujące się w pobliżu Centrum Psychiatrii).

Biobank

Centrum Biobankowania Banku Tkanek i Komórek UMB będzie małym budynkiem, który stanie we wnęce pomiędzy blokiem „A” i „B” Collegium Pathologicum (od strony dawnego wejścia głównego do szpitala USK).

Obiekt będzie miał wymiary 18x10 m, dwie kondygnacje (jedna podziemna) i 410 mkw. powierzchni użytkowej. I o ile z zewnątrz będzie raczej niepozorny, to jego wnętrze będzie podzielone dość nietypowo. Wszystko przez bardzo specjalistyczne wymagania. Jedno z pomieszczeń będzie miało aż 4,5 m wysokości (by pomieścić wyposażenie biobanku), a nad nim potrzebna jest dodatkowa przestrzeń na wszelkie urządzenia potrzebne do wentylacji obiektu.

Budynek będzie posiadał tylko pomieszczenia do gromadzenia tkanek i komórek oraz pomieszczenia techniczne. Pracownie naukowe i laboratoria znajdują się już w Collegium Pathologicum.

Budynek ma być gotowy do końca kwietnia 2022 r., ale część pomieszczeń i instalacji musi być ukończona trzy miesiące wcześniej.

Najlepszą ofertę w przetargu złożył Budimex, który realizuje już inne inwestycje na terenie campusu UMB.

Kolejka

W kolejce do realizacji czekają już inne inwestycje, m.in. boisko wielofunkcyjne zlokalizowane przy akademiku DS1 (pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem), budynek dziekanatu „lekarskiego” i szkoły doktorskiej (naprzeciw Collegium Universum), czy nowy budynek dla zakładów teoretycznych, które wprowadzą się do niego z Collegium Universum (parking pomiędzy Collegium Floridum a Universum).

bdc