Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. UMB będzie współpracować z IPN .
  • Ostatnia zmiana 27.10.2017 przez Medyk Białostocki

UMB będzie współpracować z IPN

Instytut Pamięci Narodowej podpisał umowę o współpracy (4.10) z konsorcjum sześciu polskich uczelni medycznych "w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu".

Konsorcjum GRID, tj. Konsorcjum naukowo-badawcze - Grupa ds. Identyfikacji (na podstawie) DNA, tworzy sześć polskich uczelni medycznych: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im Piastów Śląskich we Wrocławiu. W przypadku UMB w pracach zespołu badawczego brać będą udział m.in prof. Anna Niemcunowicz-Janica, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej UMB oraz prof. Witold Pepiński, genetyk z UMB.

Samo podpisanie umowy odbyło się w Warszawie, w Centrum Edukacyjnym IPN.

– Od lat prowadzimy w Polsce i za granicą prace poszukiwawcze obywateli polskich, którzy zostali zamordowani przez Niemców, sowietów i polskich komunistów. Dochodzimy do takiego momentu, kiedy mówimy „już dalej nic od nas nie zależy”. Żeby przywrócić imiona i nazwiska osobom, musimy się zwrócić do specjalistów – podkreślił podczas uroczystości prof. Szwagrzyk.

bdc, IPN