Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. UMB będzie współpracować z LO Infotech.
  • Ostatnia zmiana 30.07.2020 przez Medyk Białostocki

UMB będzie współpracować z LO Infotech

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wesprze uczniów nowego liceum Infotech swoją kadrą, umożliwi odbycie praktyk w nowoczesnych laboratoriach i pomoże w rozwoju kariery medycznej, naukowej i biznesowej.

23 czerwca w Auli Kolumnowej Pałacu Branickich szkoły podpisały stosowną, bezterminową umowę o współpracy. Każda ze stron liczy na osiągnięcie własnych celów.

Prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. kształcenia UMB, chce przede wszystkim promować możliwość studiowania na uczelni. Licealiści będą mogli liczyć na wizyty studyjne w uczelnianych pracowniach, laboratoriach, czy robiącym ogromne wrażenie Centrum Symulacji Medycznych.

Prof. Chabowski dodaje: - Obecnie dyskutujemy nad konkretną formą działań w zakresie seminariów, wykładów czy warsztatów z nauk podstawowych np. biochemii, biofizyki czy elementów biologii, szczególnie w aspekcie wiedzy i umiejętności, które są poza podstawą programową. Nie wykluczamy także wsparcia w formie e-learningu, co może być szczególnie istotne w obecnej sytuacji.

Spore oczekiwania ma Katarzyna Kaczyńska - dyrektor Liceum Infotech. W planach ma utworzenie klas o specjalności medycznej (inne specjalności to: prawo, biznes oraz media cyfrowe), przy czym zaznacza, że nie chodzi jej wyłącznie o specjalność lekarską, a chce by była możliwość poznania wszystkich kierunków kształcenie na UMB (m.in. specjalności związanych ze sztuczną inteligencją, biostatystyką, czy bioinformatyką).

- Zależy nam na poważnej współpracy, z korzyścią dla obu stron. Nie chcemy, by ograniczyła się ona jedynie do podpisania umowy i jednego wykładu w semestrze - dodała.

Infotech to nazwa klastra technologicznego, w którym działają firmy z szeroko pojętej tematyki IT. W 2019 r. fundacja Partnerstwo na rzecz Rozwoju - pod patronatem klastra - uruchomiła pierwsze w Polsce technikum programistyczne. Ma to być remedium na brak programistów na rynku pracy. Liceum ogólnokształcące to dalszy krok w rozwoju oferty edukacyjnej szkoły.

bdc