Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. UMB razem z Texas Tech University .
  • Ostatnia zmiana 05.11.2019 przez Medyk Białostocki

UMB razem z Texas Tech University

W połowie października rektor UMB prof. Adam Krętowski podpisał umowę o współpracy uczelni z dr. Jose Manuela De La Rosa M.D., MSc. Vice President Texas Tech University. Tym samym UMB znalazła swój nowy przyczółek naukowy w USA.

Samo podpisanie dokumentów, które odbyło się w naszym rektoracie, było tylko zwieńczeniem serii wcześniejszych wydarzeń. Główną inicjatorką całego przedsięwzięcia była prof. Irena Sarosiek, nasza absolwentka, a obecnie uznany w świecie naukowiec i pracownik z Texas Tech University Health Sciences Center.

Umowa została zawarta na trzy lata. Jej główne cele można sprowadzić do czterech celów: wymiana kadry i studentów, wspieranie współpracy w zakresie nauczania, badań i rozwoju, wspomaganie wymiany materiałów akademickich i publikacji oraz ułatwianie możliwości kulturowego i intelektualnego wzbogacania kadry i studentów obu instytucji.

Do tego przewidziano realizację różnych wspólnych programów edukacyjnych.

Texas Tech University Health Sciences Center El Paso to jedyny amerykański ośrodek naukowy w zakresie nauk o zdrowiu wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej (z tego też powodu studenci tej szkoły, jako jedyni w kraju, są zobligowani do nauki hiszpańskiego podczas studiów). Jest czwartym uniwersytetem w ramach Texas Tech University System (teksańskiego systemu uniwersytetów technicznych). Texas Tech University Health Sciences Center El Paso składa się z trzech szkół kształcących w obszarach zdrowia: Szkoła Medycyny (Paul L. Foster School of Medicine), Szkoła Pielęgniarstwa (Gayle Greve Hunt School of Nursing) oraz Graduate School of Biosciences. W Szkole Medycyny, już od I roku studenci mają możliwość uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

bdc