Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uniwersyteckie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem .
  • Ostatnia zmiana 25.08.2020 przez Medyk Białostocki

Uniwersyteckie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

Jako pierwsze i jedyne w Polsce Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otrzymało prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i stało się akredytowanym ośrodkiem leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery).

Certyfikat jest przyznawany na pięć lat. Dla pacjentek to ważny sygnał, że Centrum to miejsce, gdzie leczy się nowocześnie, zgodnie z europejskimi standardami i gdzie stosowane są zaawansowane zabiegi z zakresu chirurgii ginekologii onkologicznej.
    - Akredytacja jest potwierdzeniem, że w naszym ośrodku pacjentki są diagnozowane i leczone w oparciu o najwyższe europejskie standardy opieki medycznej - mówi dr hab. Paweł Knapp, koordynator UCO. - To jasny sygnał dla chorych kobiet, że możemy zaoferować określone umiejętności, doświadczenie, organizację i optymalny poziom opieki chirurgicznej.
    Zapewniamy im też interdyscyplinarne i kompleksowe podejście w leczeniu nowotworów ginekologicznych, ze wsparciem psychologicznym włącznie.
    Jan Kochanowicz, dyrektor USK: - Zachodni standard leczenia raka jajnika wkracza do Polski od wschodu. To dla pacjentek z naszego regionu i Polski sygnał, że mają tu dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia w chorobie, która wymaga dużego zaangażowania personelu.
    By móc się ubiegać o certyfikat ESGO, Uniwersyteckie Centrum Onkologii musiało przedstawić członkom komisji oceniającej wyniki wszystkich wykonanych operacji raka jajnika przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat. Oceniana była ilość wykonanych zabiegów, ich rozległość, technika zabiegu operacyjnego, a także - na podstawie wyników badania histopatologicznego tkanek pobranych podczas operacji – oceniano, czy zastosowane leczenie było wystarczająco radykalnym leczeniem chirurgicznym. Analizowane były również powikłania po zabiegu operacyjnym.
    Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) jest naukowym autorytetem w dziedzinie ginekologii onkologicznej, wyznaczającym standardy w zakresie interdyscyplinarnej opieki i kształcenia specjalistów.
    Rak jajnika jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów kobiecych. Problemem jest m.in. to, że jest najczęściej wykrywany bardzo późno, kiedy jest w zaawansowanym stadium (III lub IV stopień, na IV możliwe). Nie ma też niestety jakichkolwiek działań profilaktycznych wykrywających wcześniej tę chorobę. Wynika to z biologii tego nowotworu; bardzo późno daje objawy kliniczne. Zaczyna się niecharakterystycznymi bólami brzucha, może być poprzedzony niestrawnością i trudnymi do zdiagnozowania problemami gastrycznymi. Pacjentka trafia zazwyczaj w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, potem do gastrologa, a na koniec dopiero do ginekologa onkologa. W przypadku diagnozy niezwykle ważny jest sposób operowania. Wszystkie badania naukowe prowadzone na świecie jednoznacznie wskazują, że najlepsze rokowania są w przypadku zastosowania ultraradykalnych operacji (polegają one na pozaotrzewnowym jednoczesnym usunięciu macicy, przydatków - chorych jajników i jajowodów, często z fragmentem jelita grubego z następowym jego zespoleniem, oraz wszelkich innych zajętych nowotworem tkanek). Zabiegi te trwają często wiele godzin, są niezwykle trudne technicznie i bardzo obciążające dla organizmu. Ale znacząco wydłużają życie chorych kobiet.
    - Z powodu późnego wykrycia choroby przeciętna Polka, u której wykryto zaawansowanego raka jajnika, żyje średnio 36 miesięcy, a Amerykanka, u której zastosowano ultraradykalne, leczenie aż 106 miesięcy - tłumaczy dr hab. Paweł Knapp, koordynator UCO. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technik leczenia operacyjnego obserwujemy w naszym ośrodku wydłużenie czasu wolnego od choroby do ponad 54 miesięcy - dodaje dr Paweł Knapp. Poprawiły się znacznie przeżycia naszych pacjentek. To w tej chorobie niezmiernie długo.
    Ten typ operacji w USA stosuje się od ponad 30 lat, w Białymstoku w USK - od 11 lat. Oprócz Białegostoku ten typ operatywy wykonuje tylko kilka ośrodków w kraju.

km